Anizometropik ambliyopide kapama tedavisinin görme düzeyi elektrofizyolojik testler (PERG ve PVER) ve binoküler görme üzerine etkisi
Evaluated the efficiency of occlusion treatment through electrophysiological tests and its affect on binocular vision and visual acuity in anisometropic amblyopia
  1. Tez No: 156944
  2. Yazar: MESUT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
58 ÖZET Bu çalışmada ambliyop hastalarda kapama tedavisinin etkinliğini, Elektofizyolojik testler (PVER, PERG) ve binoküler görme üzerine etkisini Bagolini ve Woth testleri ile değerlendirdik. Çalışmada 34 ambliyopi hastanın hem tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlerini karşılaştırdık, hem de ambliyop hastalan kontrol grubu ile karşılaştırdık. Ambliyop hastalan ve kontrol grubunu 4-6 yaş ve 7-11 yaş olmak üzere iki gruba ayırdık, gruplar kendi aralarında cinsiyet ve yaş bakımından homojendi. Ambliyop gruplar kapama tedavisinden benzer şekilde fayda gördü, (ortalama görüş düzeyinde 3 Snellen sırası artış izlendi) Ambliyop hastaların tedavi öncesi ve tedai sonrası PVER ve PERG bileşenleri amplitüdleri, kontrol grubundan daha düşük izlendi. Tedavi sonrası Nl, PI, N1P1, P50, N95, P50 - N95 ve N95 / P50 oranı amplitüdlerinde artma oldu. Bu artışlardan Nl aplitüdü ve N95 / P50 oram amplitüdü istatistik yönden önemli derecede yüksek bulundu. Ambliyopi hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası implicid zamanlan arasında ve ambliyop grup ile kontrol grubu implicid zamanlan arasında istatistik yönden anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Bagolini ve Worth testi ile ölçülen binoküler görüş düzeyleri, ambliyop hastalarda kontrol grubuna göre istatistik yönden önemli derecede düşük izlendi. Kapama tedavisi sonrası ambliyop hastaların binoküler görüş düzeylerinde istatistik yönden anlamlı artış tespit edildi. Sonuç olarak kapama tedavisi ambliyop hastaların görme keskinliği ve binoküler görüş düzeyini önemli derecede artırdı. Aynı zamanda PVER ve PERG bileşenlerinin ampültüdlerinde de artma meydana getirdi. Ampültüdlerdeki artış Nl, N95 ve N95 / P50 oranında çok daha belirgin izlendi. Bu durum ambliyopide esas patalojinin lokalizasyonu açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY In this study, we evaluated the efficiency of occlusion treatment through electrophysiological tests ( PVER, PERG ) and its affect on binocular vision by Bagolini and Worth tests in amblyopic patients. In the study, we compared pre and post treatment values of 34 amblyopic patients and amblyopic patients with the control group. Amblyopic patients were divided into 4 to 6 and 7 to 11 years age groups and groups were homogenized between themselves in terms of sex and age. Amblyopic groups benefited from occlusion treatment similarey (three Snallen orders of improvement was monitored at average level of vision) The amplitudes of PVER and PERG components of amblyopic patients in pre and post treatment period were found to be lower than that in control group. There was an increase in the amplitudes in the rates of Nl, PI, N1P1, P50, N95, P50 - N95 and N95 / P50. Of thase increases, the increase in Nl amplitude and that in the rate of N95 / P50 amplitude were found statistically significantly higher in amblyopic group after the occlusion treatment. No statisticallly significant difference was detected between the implicid times of amblyopic patients drung pre and post treatment. And between the implicid times of amblyopic and control groups. Binocular vision levels measured with Bagolini and Worth ' s tests were found statistically low in amblyopic patients compared to the control. Statistically significant improvement was found at binocular vision levels of amblyopic patients after the occlusion treatment. Consequently, occlusion treatment improved both the vision level and binocular vision level of amblyopic patients significantly and caused increases in the amplitudes of PVER md PERG components. Increase in amplitudes were fallowed much more noticeably in Nl, NT95 and N95 / P50 rates. This may be important for the localization of main pathology in imblyopia.