Proliferatif diabetik retinopatide pars plana vitrektomi
Pars plana vitrectomy in proliferative diabetic retinopathy
  1. Tez No: 156992
  2. Yazar: SEÇİL CILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ BARDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
6. ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada, PDR'li olgularda vitroretinal cerrahinin anatomik ve fonksiyonel etkinliğini araştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METOD: PDR'ye bağlı görme kaybı nedeni ile PPV uygulanan 34'ü erkek, 45'i kadm 79 hastanın 86 gözü çalışma kapsamına almdı Olguların hepsinde preoperatif dönemde Snellen eşeli ile en iyi görme keskinliği ve airpuff tonometresi ile GÎB saptandı, ön segmentin biyomikroskobi ile ve açının gonioskopi ile muayenesinin ardından pupilla dilate edilerek indirekt oftalmoskopik ve/veya goldmanın üç aynalı kontakt lensi ile arka segmentin incelenmesi yapıldı. Fundusun katarakt ve vitreus kanaması gibi opak ortamlar nedeni ile seçilemediği olgularda B scan ultrasonografik inceleme yapıldı. Olgulara standart üç girişli PPV, ya yalnız basma, ya da ilave tekniklerle kombine uygulandı. Gerekiyorsa, RD tespit edilen olgularda, ameliyata retinal cerrahi ile devam edilmiştir. Ameliyat sonrası l.gün, 1. hafta, 15.gün, Lay, 3. ay izlendiler. Bir yıl boyunca da 3 aylık aralarla takip edildiler. Her kontrolde DGK, GÎB, ön segment bulguları, retinanın durumu ve olası komplikasyonlar kaydedilerek anatomik ve fonksiyonel basan değerlendirildi. BULGULAR: Olgularda preoperatif dönemde PDR'ye eşlik eden bulgular olarak 28 gözde ( %32.56) katarakt, 7 gözde (%8.14) glokom, 6 gözde (%6.98) afaki, 19 gözde (%22.09) psödofaki, 9 gözde (% 10.47) rubeosis mevcut idi. 68 göze (%79.06) daha önce panretinal laser fotokoagülasyon yapılmıştı. Peroperatif dönemde komplikasyon olarak en sık (%9.30) retinal yırtık ve korneal komplikasyonlar (% 16.27) gelişti. Postoperatif erken dönemde en sık 11 gözde (%12.80) vitreus hemorajisi, 12 gözde (%13.95) geçici GÎB artışı, postoperatif geç dönemde en sık 13 gözde (%15.12) katarakt, 7 gözde (%8.14) RD gelişti. PPV sonucu DGK 60 gözde (%71.43) artarken, 26 gözde (%29.57) azaldı veya aym seviyede kaldı. 48 gözde (%55.81) DGK 0.1 ve üzerinde bulundu. 81SONUÇ: PPV'nin PDR'nin komplikasyonlarının.giderilmesinde, fonksiyonel bir görme düzeyi sağlamada, retinopatiyi stabilize etmede etkisi olmaktadır. 82
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY AIM: In this study, we aimed to investigate anatomic and functionel effect of vitrectomy in proliferatif diabetic retinopathy. MATERIALS AND METHODS: Eightysix eyes of seventynine patients who underwent PPV for visual loss due to PDR were included in this study. Thirty four patients were male and fourtyfive were female. Preoperative examination included best corrected visual acuity, intraoküler pressure measurement by airpuff tonometer, slit lamp examination (including gonioscopy), binocular indirekt fundoscopy (including Goldmann's three mirror contact lens), B-Scan ultrasonography. A three port pars plana vitrectomy was used either on its own or by using with other techniques as a combination procedure. If needed, operation is continued for retinal detachment. One day, 1 week, 15 days, 3 months after the operation, follow- up examination including best corrected visual acuity, slit lamp examination, binocular indirekt fundoscopy were made. Further intraoperative and postoperative complications were evaluated, postoperative functionel outcome were analyzed. RESULTS: Preoperatively, the accompanying signs and symrtoms were catarakt in 28 eyes (%32.56), glaucoma in 7 eyes (%8.14), aphakia in 6 eyes (%6.98), pseudophakia in 19 eyes (%22.09), rubeosis in 9 eyes (%10.47), previously panretinal photocoagulation treatment in 68 eyes (%79.06). The most common complications occuring preoperatively were retinal tears (%9.30) and corneal complications (% 16.27), most frequent complications occuring postoperatively early period were vitreus hemorrhage in 11 eyes (%12.80) and temporary intraocular pressure elevation in 12 eyes (%13.95), in later period cataract in 13 eyes (%15.12), retinal detachement in 7 eyes (%8.14). Best corrected visual acuity was improved in 8360 eyes (%71.43), decreased or stabilized in 26 eyes (%29.57). The best corrected visual acuity was found in 48 eyes (55.81) 0.1 or above. ? CONCLUSION: Pars plana vitrectomy can restore successful anatomical outcome and useful vision in complications secondary to proliferative diabetic retinopathy. 84