10-69 yaş arası sağlıklı bireylerde ve migren hastalarında farnsworth-munsell 100 hue testi ile renk görme keskinliğinin değerlendirilmesi
To evaluate of the color vision sensitivity in normal population and migraine patients with farnsworth- munsell 100 hue test
- Tez No: 156966
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN SAATÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Renkli görme, gözün önemli fonksiyonlarından birisidir (1). Ancak renk görme hassasiyetinde bireysel farklılıklar olabilir. Bireysel farklılıkların yanında renk hassasiyeti yaş grubu ve ırk gibi değişik faktörlere göre değişim gösterebilir (2). Bu çalışma; Türk toplumunda sağlıklı bireylerdeki normal renkli görme skorlarının Farnsworth-Munsell 100 Hue testi ile yaşa göre değişiminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca cinsiyet, eğitim düzeyi, testten sıkılma düzeyi, refraksiyon gibi faktörlerin, Farnsworth-Munsell 100 Hue testi sonuçlarına olası etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular literatürdeki benzer çalışmalar ile karşılaştırılarak, sonuçlar tartışılmıştır. Bu çalışmada normal bireylerin yanında, migren olgularında da renk görme defekti olup olmadığı araştırılmıştır. Bulgular, normal olgular ile karşılaştırılarak, elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Bu çalışmada yaş gruplarına göre altı gruba ayrılmış, renkli görmeyi etkileyebilecek bilinen bir hastalığı olmayan toplam 180 sağlıklı bireye ve 30 migrenli toplam 210 olguya FM 100 Hue testi yapılmıştır. Dört olguda doğumsal renk görme defektinin saptanması nedeniyle bu olgular çalışmadan çıkarılmıştır. Sağlıklı olgularda en düşük hata skorları üçüncü dekatta elde edilirken, artan yaşla beraber hata skorlarının yükseldiği gözlemlenmiştir. Renk akslarına göre değerlendirme yapıldığı zaman, her iki gözde kırmızı-yeşil ve mavi- sarı aks hata skorları birbirine yakın olarak bulunmuştur. Ancak artan yaşla birlikte mavi-sarı aksta hata skorlarında hafif bir artışın olduğu dikkat çekmiştir. Farnsworth-Munsell 100 Hue testi, sağ gözden başlanarak tek göz ile ilk kutudan başlanarak sırası ile dördüncü kutuya kadar yapılmıştır. Sağ göze ait toplam hata skorları tüm yaş gruplarında sol göze göre yüksek bulunmuştur. Değerlendirme sonunda cinsiyet ve refraksiyon kusurlarının tashih edilmesi şartı ile test sonuçlarını etkilemediği görülmüştür. Bunun yanında olguların eğitim seviyeleri ve testten sıkılma durumlarının test sonuçlarını etkilediği görülmüştür. Migren olgularında toplam hata skorlarının daha yüksek olmasına rağmen, kontrol grubu ile aradaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Renk akslarına göre değerlendirme yapıldığı zaman, kırmızı-yeşil ve mavi- sarı aks hata skorlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olmasına rağmen, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. 36
Özet (Çeviri)
TO EVALUATE OF THE COLOR VISION SENSITIVITY IN NORMAL POPULATION AND MIGRAINE PATIENTS WITH FARNSWORTH-MUNSELL 100 HUE TEST. SUMMARY Color vision is an important function of the eye. Color vision sensitivity can vary among healthy inviduals and it can be affected by age and race. In this study, we investigated color vision sensitivity in healthy Turkish population with Farnsworth-Munsell 100 Hue test. Effect of gender, education level, boring level of test and refraction on color vision sensitivity were investigated. Colour sensitivity in migraine patients was also investigated. Farnsworth-Munsell 1 00 Hue test was performed after at least 24 hours from any acute migraine attack. Findings were compared with our healthy subject. In this study, Farnsworth-Munsell 100 Hue test was performed in 180 healthy and 30 migrainous patients. Totaly 210 people were undergone Farnsworth-Munsell 100 Hue test. Four people excluded from study because of detected congenital color vision defect. In healthy population, best performance on Farnsworth-Munsell test was achieved in third decade. The error scores increased significantly with the age. There wasn't any difference between red-green and blue-yellow axis partial error scores. But, blue-yellow axis error scores increased with age. The Farnsworth-Munsell 100 Hue test was administered monoocularly from the first box to the fourth box starting with the right eye. The total error scores were higher in right eye. Gender and corrected refraction errors didn't change the outcome in Farnsworth- Munsell 100 Hue test. However education and boring level of test affected the results. Despite higher error scores in migraine population, the difference between two groups wasn't significant. And, there wasn't any difference between two groups in red-green and blue-yellow partial error scores. 37