Glokomlu ve oküler hipertansiyonlu hastalara uygulanan full threshold algoritm sonuçları ile FASTPAC, SITA standart, SITA fast eşik algoritm sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 156990
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT GÜRLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma kliniğimizde glokomlu veya oküler hipertansiyonlu hastalara uygulanan santral 30-2 full threshold, FASTPAC, SITA standart ve SUA fast test sonuçlarını karşılaştırmak ve FASTPAC ile SUA algoritmlerinin glokomatöz görme alanı kaybının tespitinde sensitivite ve spesifisitelerini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 6 ay-7 yıl arasında glokom ya da oküler hipertansiyon nedeni takip edilen, yaşları 23 ile 76 arasında değişen (49,50±14,20) 16'sı kadın, 35'i erkek toplam 51 hastanın 72 gözü çalışma kapsamına alındı. Olguların 34'ü oküler hipertansiyonlu 38'i ise glokomluydu. Bütün hastalara aynı gün içinde Humphrey bilgisayarlı görme alanı cihazı ile santral 30-2 full threshold, FASTPAC, SITA standart ve SUA fast test stratejileri uygulandı. Full threshold stratejisi referans kabul edilerek, bu teste göre FASTPAC, SUA standart ve SUA f asttan elde edilen ortalama test süresi, retina eşik değerleri ortalaması, global ve güvenilirlik indeksleri ortalamaları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study carried out in our clinic to compare the results of central 30-2 full threshold, FASTPAC, SITA standard and SITA fast test strategies and to determine the sensitivity and specificity of FASTPAC and SITA algorithms in the diagnosed glaucomatous visual defects in cases of glaucoma or ocular hypertension. The study comprised 51 patients (16 females and 35 males) who have treated at the department of Ophthalmology in Harran University Faculty of Medicine between 6 month and 7 years. The ranges of the cases were 23 to 76 (49.50±14.20). In our study of 72 eyes, ocular hypertension was detected in 34 eye and glaucoma in 38 eyes. Central 30° fields were performed with the Humphrey visual field analyzer, with a 30-2 program, full threshold, FASTPAC, SITA Standard and SITA Fast algorithms on the same day. All of datas were evaluated with the statistical methods. Full threshold testing were used as the reference standard. We compared test- taking time, mean deviation values, pattern standard deviation values, retinal threshold values and reliability indices in ocular hypertension or glaucoma patients between the four test strategies.