Klasik ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu fakoemülsifikasyon yöntemiyle katarakt ameliyatı yapılan olgularda gözyaşı fonksiyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 156989
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİT OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışma kliniğimizde ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ve fakoemülsifikasyon yöntemiyle katarakt cerrahisi uygulanan olgularda gözyaşı fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dah'nda Eylül 2001 ile Mart 2003 tarihleri arasında katarakt ameliyatı yapılan yaşları 9 ile 85 arasında değişen (63.31 ± 10.48) 52'si kadın, 59'u erkek toplam 111 hasta çalışma kapsamına alındı. Bu hastaların 153 gözünün 50'sine ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu, 103 'üne fakoemülsifikasyon yöntemiyle katarakt cerrahisi uygulandı. Olguların preoperatif, postoperatif 1. gün, 7. gün, 1. ay ve 3. ay da iplik testi, Schirmer I testi, gözyaşı kırılma zamanı ölçümü yapıldı. Fakoemülsifikasyon ve ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu uygulanan olgularda iplik testi, Schirmer I testi ve gözyaşı kırılma zamanı preoperatif ölçüm değeriyle postoperatif 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out in our clinic to determine tear functions in cases where cataract surgery with extracapsular cataract extraction and endocapsular phacoemulsification method was applied.. The study comprised of 1 1 1 patients ( 52 females and 59 males) who had cataract operations at Department of Ophthalmology in Harran University Faculty of Medicine between September 2001 and March 2003. The ages of the cases varied from 9 to 85 (63.31 ± 10.48). Extracapsular cataract extraction was applied to 50 eyes and phacoemulsification was applied to 103 eyes. The t ear functions i ncluding c otton t hread, S chirmer I and eye t ear b reak-up t ime tests were evaluated at preoperative and postoperative on 1st day, 7th day and 1st month and 3rd month.