Topikal uygulanan prostoglandin F2 alfa'nın normal ve glokomlu gözlere etkileri
- Tez No: 8443
- Danışmanlar: PROF.DR. Ö. FARUK EKİNCİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ö Z 1 î Normotensif ve glokomlu insan gözlerinde, topikal uygulanan, trcme- tamin tuzu halindeki 100 yg PGF2a'nın göziçi basıncına etkisi ile gözde ki diğer etkileri araştırıldı. Normotensif grupta 23 bireyin bir gözüne 100 Hg PGF2aTT damlatıldı, 50 yi senan fizyolojik damlatılan diğer gözü de kontrol grubunu oluşturdu. Glokomlu grupta ise 20 bireyin 23 glokomlu gözünün, tedavi öncesi günü belirlenen diumal GİB değerleri kontrol olarak alindi. Tedavi günü aynı göze 100 yg PGF2aTT damlatıldı. Normotensif gözlerde, PGF2aTT damlatıldıktan 1 saat sonra başlayan anlamlı GIB düşmesi, 4-12. saat arasında en yüksekti ve 24 saat boyunca devam etti. Baz değerlere göre en fazla GİB düşmesi 8, saatte (4.91 mmH>) bulundu. PGF2a*lı ve kontrol göz arasındaki GİB farkı, 1-24. saat arasın da anlamlı kalmak üzere, en yüksek 4. saatte ve PGF2a uygulanan ^gözde 4.17 mmHg GİB azalması olarak ölçüldü. PGF2oıTT'nun uygulandığı glokomlu gözlerde, ilk yarım saatçe GİB an lamlı yükselme (1.95 mmHg) göstermesine rağmen, 1. saatten itibaren baz değerlerin altına düştü ve anlamlı GİB düşmesi 2-24 f saat arasında devam etti. Baz değerlere göre en fazla GİB düşmesi 12. saatte (10.21 mmHg) öl çüldü. PGF2a ve kontrol grupları arasındaki GİB farkı 4-24 saat arasında anlamlı idi. En yüksek fark 12. saatte, PGF2a grubunda 9.21 mmHg GİB azalması olarak kaydedildi. PGF2a damlatılan gözlerin hepsinde hafif-orta derecede konjonktiva hiperemisi; yarısında ise gözde batma, yabancı cisim hissi ve petioküler ağrı oldu. Pupil çapı değişmedi, akSz bulanıklığı veya hücre görülmedi. PGF2«, her iki çalışma grubunda da total dışaakım kolaylığını de ğiştirmedi.
Özet (Çeviri)
S U M M A 1 Y Prostaglandin F2a as the trömetnamine salt (PÜF2aT5T was topically applied and hypotensive and other ocular effects were studied in normo- tensive and glaucomatous eyes. After baseline Intraocular Pressure (IOP) and pupil size measurements, 100 pg PGF2aTS dissolved in 50 pi saline, was applied to one eye of 23 normotensive subjects and to 23 glaucomatous eyes of 20 subjects. In glaucomatous subjects, the pretreatment diurnal IOP values of the same eye served as control group. In normotensive subjects, as compared with the baseline values, PGF2aTS caused a significant IOP reduction at 1-24 hr, being maximal (4.91 mmHg) at 8 hr. Compared with the IOP of the contralateral control eyes which received 50 pi of saline, PGF2o treated eyes exhibited a significant IOP reduction at 1-24 hr, being maximal (4.17 mmHg) at 4 hr. In glaucomatous eyes, as compared with base line values, PGF2aTS caused a significant, but transient elevation in IOP (1.95 mmHg) in the first half hour. The decrease in IOP was significant at 2-24 hr. PGF2a produced a maximal IOP reduction of 10.21 mmHg, at 12 hr. The IOP dif ference between PGF2a treated and control eyes was significant at 4-24 hr, with a maximal IOP reduction of 9.21 mmHg at 12 hr, in the PGF2a treated eye. Topically applied PGF2aTS caused marked conjunctival hyperemia in all cases. Pupillary diameter was not altered. Aqueous flare and cellular response were not seen in any of the eyes. Half of the subjects experienced ocular side effects \ including ocular smarting or a foreign body sensation, ocular-periocular pain and headache. PGF2aTS did not significantly alter total outflow facility.