Kliniğimizde 1998-2003 yılları arasındaki perforan göz yaralanmalarının retrospektif analizi
  1. Tez No: 156998
  2. Yazar: KHALİGOUL KARATAEVA AKYER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMİYET PEKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
7. ÖZET 1 Ocak 1998 - 31 Aralık. 2003 yılları arasında, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalına perforan göz yaralanması nedeniyle yatırılan 2 1 5 hastanın 215 gözü retrospektif olarak incelendi. Hastaların 168' i erkek ( % 78,2 ), 47' si kadın (% 21,8) idi. Olguların %38,1'i 15 yaş ve altındaydı, % 61,9'u 16 yaş ve üstündeydi. Erkek / Kadın oranının 3,6 olarak bulunduğu serimizde, erişkinlerde en sık travma nedeni ev kazaları, çocuklarda ise oyun kazaları idi. Göz travmalarının en sık, erkeklerde 9-19 yaş grubunda, kadınlarda ise 0 - 9 yaş grubunda meydana geldiği izlendi. Olguların % 97,2'sinde primer sütürasyon, % 2,8'inde primer evisserasyon uygulandı. Ameliyat sonrası olguların % 8 1,9 unda çeşitli komplikasyonlar gelişti ve ilk sırada korneal kesafet izlendi (% 23,3). Fitizis oranı %3,7' idi. Görme prognozu olarak tek taraflı körlük oranı % 19,5 olarak izlendi. Bu konuda yapılan yerli ve yabancı araştırmalar incelenerek, bulduğumuz sonuçlar kıyaslandı. Bulduğumuz sonuçlar yurt içi araştırmalarla uyumlu bulundu. Ancak yurt dışı literatür ile bulgularımız arasında kaza nedenleri ve görülme yaşı açısından farklılıklar saptandı. Yurt dışında en çok rastlanan kaza nedeni endüstri kazaları iken, bizim araştırmamızda ev kazaları idi. Bizim araştırmamızda kazalar en sık çocukluk ve gençlik çağında görülürken, yurt dışındaki kazalar en sık genç ve orta yaş grubunda görülmektedir. Son yıllarda tedavideki gelişmeler sonucu göz yaralanmalarının prognozunda belirgin iyileşme izlenmesine rağmen, görme kaybı oranının yüksek olması nedeniyle koruyucu önlemlerin alınması önceliklidir. Yaralanmaların azaltılması için, eğitimcilerin, yöneticilerin ve halkın koruyucu hekimler tarafından bilgilendirilmesi gerekmektedir. 64
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY A retrospective study was performed on perforating eye injuries in 215 eyes of 215 patients who were admitted to the Selçuk University Meram Medical Faculty Department of Ophthalmology between.1 January 1998 and 31 December 2003. While 47 (21,8%) patients were female, 168 (78%) patients were male. Thirthy-eight % of the patients were under 15 years old and 61,9 % of them were 16 and over. The Male / Female ratio was 3/6. While play and sport accidents were the leading causes in children, the most frequent causes of injuries in adults were house accidents. Regarding the age distribution of patients, majority of eye injuries have been observed between 9-19 old years in male and between 0-9 old years in female. Primary suturation was performed in 97,2% and evisseration was performed in 2,8% of the patients. Various postoperative complications were seen in 81,9% of subjects and the leading complication.I was corneal opacification (23,3%). Rate of phitisis was 3,7%. Unilateral blindnees was seen in 19,5%. The results obtained in this study were compared with the literature. Our results were similar to the other studies performed in Turkey. However, there were some differences when compared with the results reported from abroad regarding the causes and age distribution. While the most common cause of injuries was industrial accident abroad, in our study house accident was the leading cause. In the present study, majority of the accidents were seen in children and young population under 19 years old. However, in the studies from abroad, majority of accidents were observed in working population. Although there has been significant improvement in the prognosis of eye injuries as a result of advances in treatments, preventive measures have to be taken, considering high rate of blindnesss. In order to decrease the prevalance of eye injuries, education of managers, public and educational staff is necessary. 65