Marketing of reading: an exploratory study about the reading habits of university students
  1. Tez No: 15700
  2. Yazar: BERRİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESER BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN OKUMA ALIŞKANLIKLARINA İLİŞKİN BİR ARAŞTIRMA Bu tezde, üniversite öğrencilerinin okuma alışkanlıklarının bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu amaçla, okuma alışkanlığının gelişimini etkileyen iç ve dış faktörler analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi üniversitesi' nden 164 öğrenci denek olarak kullanılmıştır. Veriler düzenlenmiş bir anket aracılığıyla toplanmış ve SPSSX Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anketteki sorular, öğrencilerin gazete, dergi ve kitap okuma motivasyonlarını ve bu konudaki tercihlerini bulmaya; okuma eyleminin diğer boş zamanları değerlendirme faaliyetleri içindeki yerini belirlemeye ve üniversite öğrencilerinin bugünki okuma düzeyleri ile sosyo-demograf ik özellikleri, aile, sosyal çevre, eğitim ve kişilik faktörleri arasındaki ilişkileri araştırmaya yöneliktir. Araştırma sonuçları, üniversite öğrencilerinin okuma alışkanlıklarının, toplumdaki genel düzeyin üstünde olduğunu, bundan da öte, öğrencilerin olgun bir okuma düzeyine sahip olduklarını göstermiştir. Diğer taraftan, okuma alışkanlığını etkilediği düşünülen faktörler ile öğrencilerin bugünki okuma düzeyleri arasında aranılan ilişkiler, değişkenlerin çoğu için veriler tarafından doğrulanmamıştır. Ancak, kişilik özellikleri için ilginç sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, kendine güven, iç kontrole yönelim arttıkça ve otoriter tutum azaldıkça öğrencilerin okuma düzeyleri yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPLORATORY STUDY ABOUT THE READING HABITS OF UNIVERSITY STUDENTS In this thesis, an evaluation of the reading habits of university students has been studied. For this purpose, the factors influencing development of reading habit have been analyzed. This study employed a sample of 164 university students from Istanbul Technical University and Bosphorus University. Data were collected through a structured questionnaire and analyzed by using SPSSX Package Program. The questions in the questionnaire were mainly based on finding out newspaper, journal and book reading preferences and motivations; place of reading act among other leisure time activities; and exploring relationships between current reading levels of the students and socio- demographics, family, social environment, library, education features and personality traits of them. The findings of the research show that the reading habits of university students are beyond the general level in the society as expected, and moreover the students display a mature reading pattern. The relationships, however, between factors influencing the development of reading habits and current reading levels of the students were not supported by the data for most of the variables. Only personality variables gave interesting results. The findings related to personality traits show that higher self- esteem, higher internal locus of control and less authoritarian students read more. iv