Cilt yoluyla nitrojen mustarda maruz bırakılan sıçanlarda hiperbarik oksijenin ve E vitamininin etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 157000
  2. Yazar: GÜNALP UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESAT ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
VI - ÖZET Nitrojen mustard (NM) alkilleyici bir ajandır. Kanser kemoterapisinde kullanılmaktadır. Kimyasal savaş ajanı olan sülfür mustardın kimyasal benzeridir. En sık maruziyet yolları cilt, göz ve akciğerdir. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda cilt yoluyla NM uygulaması sonrası hiperbarik oksijenin (HBO) ve E vitaminin etkinliğinin araştırılmasıdır. Sıçanlar 5 gruba ayrıldı. (A) Kontrol, (B) NM, (C) NM+HBO, (D) NM + E vitamini, (E) NM + HBO + E vitamini. Bu amaçla sıçanların vücut ağırlık kayıpları, cilt lezyonlarının histopatolojisi, akciğer lipid peroksidasyon düzeyi, ortalama sağkalım süreleri karşılaştırıldı. Akciğer lipid peroksidasyon düzeyi akciğer dokusunda malondialdehit (MDA) ölçümü ile değerlendirildi. Grup B, C ve E'nin akciğer MDA düzeyleri Grup D ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). NM uygulanan dört grubun (B,C,D,E) vücut ağırlık kayıpları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti (pE>D>A şeklindedir. Grup B ve C arasındaki fark anlamlıydı (pD>E>B>C şeklindedir. NM+HBO grubunda ortalama sağkalım süresinin anlamlı derecede kısaldığı gözlendi. NM uygulanan gruplar arasında cilt histopatoloji açısından belirgin bir fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
VI! - SUMMARY Nitrogen mustard (NM) is an alkylating agent. It is used in cancer chemotheraphy However, its chemical composition is similar to that of sulfur mustard which is used as a chemical warfare agent. NM's main toxic effects are on skin, eyes and lungs. The aim of this present research is to analyse effectiveness of hiperbaric oxygen (HBO) and vitamin E over the rats exposed to NM percoutanously We divided the rats in five groups: Group (A) is Control group, Group (B) is NM group, Group (C) is NM+HBO group, Group (D) is NM+Vitamin E group, and Group (E) is NM+HBO+Vitamin E group. We have compared body weight reduction, histopathology of skin burns, lipid peroxidation level in lungs, and survival of these five groups of rats. The lipid peroksidation level in lungs was evaluated by measurement of malondialdehyde (MDA) levels in lung tissue. The MDA levels in Group B, C and E were significantly higher when compared with the Group D and the control group (p0.05). We find that the body weight reduction of the four groups exposed to NM (Group B,C,D,E) was significantly higher than the control group (pB>E>D>A. The difference between Group B and Group C was significant (pD>E>B>C. Mean survival time in the NM+HBO group was significantly shorter than other groups.