Ani sensörinöral işitme kayıplarının tedavisinde hiperbarik (yüksek basınçta) oksijen tedavisinin yeri
The effectiveness of hyperbaric oxygen on sudden sensörineural hearing loss
  1. Tez No: 156999
  2. Yazar: TUNA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Kulak Burun ve Boğaz, Marine and Underwater Medicine, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışma Ekim 2002-Ağustos 2004 tarihleri arasında 64 ASNİK olgusu üzerinde gerçekleştirilmiştir. HBO grubu 3 olgu bilateral olmak üzere 55 olgudan oluşmaktadır. Medikal tedavi grubu 9 olgudan oluşmaktadır. Gruplar; yaş, etyoloji, işitme kaybı dereceleri, semptomatoloji, ortalama başvuru süreleri açısından karşılaştırılabilir olarak kabul edildi. İlk yedi günde müracaat eden hastalar çalışmaya dahil edildi. HBO grubundaki olgulara her 5 seansta odyometri testleri alındı. Tedavi en az 10 seans olarak uygulandı, odyometrik ilerlemenin görülmediği ilk teste kadar tedaviye devam edildi. Olgulara en az 10 en fazla 28 seans HBO tedavisi uygulanmıştır. Olgular her bir frekans ayrı ayrı incelenerek; işitme kaybı düzeyleri, işitme kazammlan ve tedaviden sonra devam eden işitme kayıpları açısından değerlendirilmiştir. Tedaviden sonra iyileşme derecesini belirlemek için Siegel sınıflaması kullamlmıştır. Tedaviden sonra iyileşme oram açısından HBO grubu ileri derecede anlamlı bulunmuştur. (p0. 05) Tedaviden önce var olan işitme kaybı dereceleri ile tedaviden sonraki tam iyileşme ve devam eden işitme kaybı dereceleri karşılaştırılması sonucunda HBO grubu lebine istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. (p0. 05) Tinnitus' dan sonra en yüksek iyileşme oranı semptomsuz olan olgularda tespit edilmiştir. Vertigo ile total ve ciddi derecede işitme kaybı birlikteliği istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effectiveness Of Hyperbaric Oxygen On Sudden Sensorineural Hearing Loss In this study 64 patients treated for sudden sensorineural hearing loss, (SSNHL) were evaluated between October 2002 and August 2004 prospectively. Hyperbaric oxygen (HBO) group has 55 patients with three bilateral SSNHL and medical treatment group has 9 patients without any bilateral SSNHL. There wasn't statistically significant difference between the groups for age, sex, application time, etiology and degree of hearing loss. The patients who had applicated within first seven days after onset of SSNHL were included to the study. The audiograms were taken each five sessions of the HBO treatment. HBO treatment was carried out at least 10 sessions, treatment was carried out until no hearing gain was documented with the audiogram. HBO treatment was carried out to each patient between 10- 28 sessions. Degree of hearing loss before treatment, degree of hearing gain and degree of hearing loss after treatment were evaluated for each audiometric frequency. The benefits of treatment were evaluated with the Siegel classification. There was statistically significant difference between the HBO and medical treatment groups for hearing gain and the degree of hearing loss after treatment. (p0. 05) In HBO group average hearing gain on each audiometric frequencies was better than medical treatment group. In HBO group patients with tinnitus showed the most hearing gain. The patients who had tinnitus had statistically significant difference for hearing gain in the HBO group. (p0. 05) The second most healing rate was obtained in the patients without symptom accompanying SSNHL. Total and severe hearing loss accompanying vertigo was statistically significant.