Çankırı-Eldivan ilçe merkezinde 0-14 yaşlar arsında çocuğu olan annelerin ilk yardım bilgi düzeyleri ve ilk yardım gerektiren durumların sıklığı
The first aid knowledge of the mothers having children at age 0-14 and the frequency of the situations requering first aid in Çankırı-Eldivan district center
  1. Tez No: 157005
  2. Yazar: CANAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İlk ve Acil Yardım, Accidents, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
89-.... BOLUM 7 ÖZET Bu çalışma Çankırı İli Eldivan îlçe Merkezinde 0-14 yaş arasında çocuğu olan annelerin yaşadıkları hanelerde ilk yardım gerektiren durumların sıklığını ve annelerin ilk yardım bilgi düzeylerini saptamayı amaçlamaktadır. Çalışma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma evrenini, Çankm-Eldivan İlçe Merkezi'nde yaşayan 0-14 yaşlar arasında çocuğu olan 225 anne oluşturmaktadır. Annelerin tümüne ulaşmak planlanmıştır. Ancak, annelerin %97.3'üne (n=219) ulaşılmıştır. Annelere yüzyüze görüşme tekniği ile anket uygulanmıştır. Görüşmeye gidilen 219 hanede toplam 1041 kişi yaşamaktadır. Görüşülen annelerin %41.6'sı (91kişi) 35-44 yaş grubunda, %54.8'i (120 kişi) ilkokul mezunu, %91.87'i (201kişi) ev hanımıdır. İncelenen 219 haneden Temmuz, Ağustos, Eylül 2003 aylarını kapsayan üç aylık dönem içerisinde 67 hanede (%30.6) en az bir ilk yardım gerektiren durumun olduğu saptanmıştır. İncelenen hanelerde 106 kişinin 188 ilk yardım gerektiren durumla karşılaştığı tespit edilmiştir.Anneler ve çocuklar ilk yardım gerektiren durumlarla daha fazla karşılaşmaktadırlar. Annelerin ilk yardım bilgi düzeylerini saptayan testten % 64.8'i zayıf ve altı puan almıştır. Bilgi puanlarının yaş arttıkça azaldığı, annelerin öğrenim durumu arttıkça arttığı saptanmıştır.Ancak yapılan logistic regresyon modelinde de bilgi puanına en etkili faktörün annelerin öğrenim düzeyi olduğu saptanmıştır. Bu araştırma sonuçlarından faydalanılarak; ev kazaları ve ilk yardım gerektiren durumlara daha fazla maruz kalan gruplar belirlenerek, kaza önleme programlan geliştirilebilir ve annelerin yetersiz olduğu konularda ilk yardım eğitimine öncelik verilebilir.
Özet (Çeviri)
90- ABSTRACT The aim of this study was to determine the incidence of accidents and the first aid knowledge of mothers in households with children aged 0-14 years in Eldivan, a town of the state of Çankırı in Turkey. This sectional study focused on 225 mothers with children aged 0-14 years located in Eldivan city center. We aimed to reach all mothers but were able to reach 219 of them (97.3%). We carried out a survey using the face-to-face interview technique. A total of 1041 persons lived in the 219 households we visited to interview. Of the mothers interviewed, 91 (41.6%) were 35 to 44 years old, 120 (54.8%) had finished primary school, and 201 (91.85%) were housewives. 67 (30.6%) of the 219 households interviewed reported at least one accident in the three month period of July-September 2003 with 106 persons, most of them mothers and children, having 188 accidents. 64.8% of the mothers received inadequate or worse marks from the test evaluating their first aid knowledge. The marks decreased as the mother's age increased but improved with higher education levels. The logistic regression model revealed that the most important contribution to the knowledge score was from the mother's educational status. It should be possible to determine which groups are more susceptible to accidents at home by using the results of this study and to develop accident prevention programs and concentrate efforts on training for first aid on areas where mothers do not have adequate knowledge.