Ventriküler septal defektli çocuklarda vena kontrakta yöntemi ile soldan sağa şant miktarının hesaplanması
Calculation of left to right shunt by the vena contracta method in children with ventricular septal defect
- Tez No: 157019
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL SAĞIN SAYLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Cerrahisi, Cardiology, Pediatric Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
VENTRİKÜLER SEPTAL. DEFEKTLİ ÇOCUKLARDA VENA KONTRAKTA YÖMTEMİ İLE SOLDAN SAĞA ŞANT MİKTARININ HESAPLANMASI AMAÇ: Ventriküler septal defekt (VSD)' M hastaların klinik değerlendirmesinde soldan sağa şant mlktannı belirlemek önemlidir. VSD' lerin cerrahi olarak kapatılma karannm verilmesinde soldan sağa şant miktan, pulmoner arter basma, pulmoner vasküler rezistans en önemli hemodinamik kriterlerdir. VSD' nin kantitatif olarak değerlendirilmesi» hastalann klinik takibinde olduğu gibi operasyon karannm verilmesinde de önemlidir. Günümüzde Doppter ekokardiyografik inceleme ile septal defektlerde oluşan basınç gradiyentlerini, intrakardiak basınçlan tahmin etmek, etkin akım alanını belirlemek ve şant volüm miktannı saptamak mümkün olabilmektedir. Non-invaziv spektral Doppler yöntemleri İle şant miktannın kantitatif ölçümü Doppler yönteminin bazı dezavantajlan nedeniyle mümkün olmamaktadır. Vena kontrakta (VK), jetteki en yüksek hız bölgesi olması nedeniyle aynı zamanda jet akım alanının en dar bölgesidir. Bu çalışmamızda, VSD' ti çocuklarda VK yöntemi ile soldan sağa şant miktannı hesaplamayı ve bu yöntem ile elde edilen sonuçlan üç farklı spektral Doppler yöntemi ve katsterizasyon bulgulan ile karşılaştırmayı, yöntemler arasındaki uyumluluğu ve VK yönteminin klinik olarak uygulanabilirliğini araştırmayı amaçladık. HASTALAR ve YÖNTEM: Perimembranöz VSD tanısı alan, soldan sağa şant miktannı etkileyecek ek kardiyak anomalisi veya Eisenmenger sendromu olmayan, yaşlan 0.25-15.16 (ortalama 4.11 ± 4.09, ortanca 2.29) yıl arasında 34' ü (% 56.7) erkek, 26' sı (% 43.3) kız toplam 60 hasta çalışmaya alındı. Hastalar, semptomlar, fizik inceleme bulgulan, telekardiyografi (Tele), elektrokardiyografi (EKG) ve ekokardiyografi (iki boyutlu (2-D), M- mod, spektral Doppler ve renkli Doppler) ile değerlendirildikten sonra, renkli Doppler ekokardiyografi ile vena kontrakta (VK) görüntülemeleri yapıldı. Üç farktı spektral Doppler (Yöntem I, II, III) ve VK yöntemi ile şant miktarları (Qp-Qs), şant volümleri (ŞV), şant oranlan (Qp/Qs) hesaplandı. Defektten geçen şant akımının VTI' i ölçüldü. Farklı kardiyak sikiuslarda en az altı farklı VK çapı ölçülerek, en geniş ölçüm hesaplamalarda kullanılmak üzere alındı. VSD' den geçen akım ve soldan sağa şant miktan aşağıdaki formüllere göre hesaptandı:1- Q (pik akım, cm3/sn)= CSA x V“»* 2- ŞV (atam volümü, şarrt volümü, cm3)» Q x Vîl / V ”,«= CSA x v ««xx VTI/ V,«« * CSA xVTÎ=Qp-Qs/KHx 1000 3- Cp-Qs (soldan sağa şant miktarı, L/dk)« CSA x VTî x KH = KDvk2x %) / 4 x VT£vsd]xKH 4- Qj> (puimoner akım, L/dk): [(Dao2x *) / 4 x VTIao] + [(Dvk2x «)/4x VTIvsd] x KH 5- Qp/Qs (pulmoner-sistemik akımlar oranı): [ (Dao2 x it) / 4 x VTî«>] + [(Dvk2 x a) / 4 x VTIvsd 3 / KD*o2X a) 1 4 x VTIao] Ayrıca endikasyon konulan 19 hasta, ekokardiyografîk inceleme sonrası en geç bir ay içinde kalp kateterizasyonu ve anjiografi ile değerlendirildi. Qp/Qs, Qp-Qs, ŞV ile Puimoner vasküler rezistans (PVR) ve sistemik vasküler rezistans (SVR)' lan hesaplandı. Tüm veriler vücut yüzey alanına göre standardize edildi. BULGULAR: VK bulgulan (ŞV, Qp-Qs ve Qp/Qs) ile spektral Doppler ve kateterizasyon bulgulan arasında olumlu yönde, oldukça güçlü derecede, istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulundu. VK ile hesaplanan ŞV ve Yöntem I, II in arasında hesaplanan ŞV leri arasındaki ilişki sırasıyla r* 0.9, p= 0.007; r= 0.86, p= 0.001; r« 0.88, p< 0.001 olarak bulundu. VK ile hesaplanan ŞV ü ite kateterizasyon ile hesaplanan ŞV ü arasında güçlü derecede, istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu bulundu (r= 0.519, p= 0.023). VK ile hesaplanan Qp-Qs ve Yöntem I, II III arasında hesaplanan Qp-Qs' ler arasındaki ilişki sırasıyla r= 0.91, p= 0.01; r« 0.88, p« 0.001; r* 0.88, p< 0.001 idî. VK ile hesaplanan Qp-Qs ile kateterizasyon île hesaplanan Qp-Qs arasında güçlü derecede, istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu görüldü (r= 0.681, p< 0.001). VK ile hesaplanan Qp/Qs ite Yöntem I, II III arasında hesaplanan Qp/Qs' ler arasındaki ilişki sırasıyla r= 0.94, p< 0.001; r= 0.8, p< 0.001; r= 0.93, p< 0.001 idi. VK ile hesaplanan Qj>/Qs ile kateterizasyon île hesaplanan Qp/Qs arasında orta derecede, istatistiksel olarak anlamlı olmayan ilişki bulundu (r= 0.448, p* 0.055). Fizyopatolojik sınıflandırmaya göre çalışmaya alınan 60 hastanın 20' sinde (% 33.3) orta/geniş, 40* ında (% 66.7) küçük VSD vardı. VK yöntemiyle saptanan bulguların (ŞV, Qp- Qs ve DAvk), oıta-geniş defektieri küçüklerden ayırt etmede faydalı olduğu görüldü (p 2:1 bulundu. VK yöntemiyle hesaplanan bulgulann (ŞV, Qp-Qs ve DAw), orta-geniş defektleri (Qp/Qs s 2:1) küçüklerden ayırt etmede, VK ile saptanan defekt alanı: DAvk için p= 0.018, ŞV' ü için p= Q.09, Qp-Qs için p* 0.043 istatistiksel önemde olduğu görüldü. Buna göre geniş defektleri tanımlamada VK buigulannın sensitivite ve spesifisitesini tespit etmek için yapılan ROC analizinde; ŞV, Qp-Qs ve VK defekt alanı: DAV< için yöntemin doğruluğunun yüksek olduğu saptandı (sırasıyla; r=0.73, 0.78 ve 0.83). Geniş defektleri tanımlamada VK bulguîan (ŞV, Qp-Qs ve DAvk) için % 91 sensitivite ve % 72 spesifisitede art-off değerleri sırasıyla, 34.9 cm3/ m2, 3.81 L/ dk/ m2 ve 0.41 cm2/ m2 bulundu. Vena kontrakta (VK) yönteminin ŞV ve Qp-Qs ve Qp/Qs değerlerini diğer spektral Doppier bulgular ve kateterizasyona göre olduğundan daha az hesaplama eğiliminde olduğu görüldü. Ortalamalar arasındaki farklar hepsi için anlamlıydı. VK Qp-Qs ile kateter Qp-Qjs arasında, pozitif yönde, güçlü, istatistiksel olarak anlamlı korelasyon görülürken, iki yöntem arasındaki uyum değerlendirildiğinde, aralarında negatif yönde, orta derecede, istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir fark bulunduğu görüldü (r« -0.43, d« -4.17 ± 3.88, p* 0.06). VK Qp/Qs ile katseter Qp/Qs arasında pozitif yönde, orta derecede, istatistiksel olarak anlamlı olmayan korelasyon bulundu (r* 0.44, p=* 0.055). VK Qp/Qsl ve kateter Qp/Qs' i arasındaki fark -0.33, p= 0.16 idi. SONUÇ: Vena kontrakta (VK) yönteminin ŞV ve Qp-Qs ve Qp/Qs değerlerini diğer spektral Doppier bulguîan ve kateterizasyona göre daha düşük hesaplama eğiliminde olduğu görüldü. Diğer yöntemler ile VK yöntemi arasındaki farkların istatistiksel olarak anlamlı olmaması VK ile bulunan ŞV, Qp-QS ve Qp/Qs' in diğer yöntemler yerine kullanılabileceğini gösterdi. Fizyopatolojik sınıflandırma ve kateterizasyon bulgularına göre yapılan değerlendirmede, VK buigulannın orta-geniş VSD' leri tanımlamada doğruluğunun yüksek olduğu görüldü. Bu bulgularla VK yönteminin, küçük ve orta-geniş VSD' lerin non-invaziv olarak tanımlanmasında, diğer spektral Doppier yöntemler ve invaziv kateterizasyon yöntemine göre güvenilir, daha kısa zamanda daha kolay uygulanabilir semikantitatif bir yöntem olduğu kanısındayız. ANAHTAR KELİMELER: Vena kontrakta, VSD, şant miktan m
Özet (Çeviri)
SUMMARY CALCULATION OF LEFT TO RIGHT SHUNT BY THE VENA CONTRACTA METHOD IN CHILDREN WITH VENTRICULAR SEPTAL DEFECT BACKGROUND and OBJECTIVE: it is Important to determine the amount of left to right shunt in the clinical evaluation of patients with ventricular septal defect (VSD). The amount of left to right shunt, pulmonary artery pressure, and pulmonary vascular resistance are the most important hemodynamic criteria for making decision for surgical closure of VSD. The quantitative assessment of VSD serves as a useful guide in making decisions regarding clinical management and timing of surgery. Using Doppler echocardiography, it is possible to estimate intracardiac pressures, to calculate the interventricular pressure gradient across septal defects, to determine the effective flow region and shunt volume. However, it is not possible to measure the shunt volume quantitatively by non-invasive spectral Doppler methods. Vena contracta (VC) represents the smallest flow area of a jet coming through an orifice and it Is the area of highest velocity in the jet. In this study, we aimed to estimate the left-to-fight shunt in patients with VSD by measuring the VC and to compare the findings of this method with other spectral Doppler methods, cardiac catheterization, to investigate the agreement between these methods and to assess the clinical feasibility of the VC method. PATIENTS and METHODS: 60 patients (34 boys and 26 girls) with perimembranous ventricular septal defect, aged 0.25-15.16 (mean 4.11±4.09, median 2.29) years were enrolled in the study. Patients with Bsenmenger syndrome or additional cardiac anomalies which may affect the left-to-right shunt magnitude or were excluded. Symptoms, physical findings, chest x-ray, electrocardiography (ECG) and echocardiography (two dimensional, M-mode, spectral and color Doppler echocardiography) findings were evaluated and VC images of VSD flow were obtained with color Doppler echocardiography. Left-to-right shunt (Qp-Qs), shunt volume (SV) and pulmonary to systemic flow ratio (Qp/Qs) were calculated by three different spectral Doppler methods and by the VC method. The velocity time integral (VTI) of the flow through the defect was measured. At least six measurements of VC diameter were obtained in different cardiac cycles and the largest xmmeasurement was used in calculation. Row through the VSD and teft-to-rtght shunt were calculated as follows: 1- Q (peak flow, cm3/sec)= CSA x V ««(CSA: Cross sectional area, V "»