Behçet hastalığında serum amiloid a protein düzeyleri
Serum amyloid a protein levels in Behçet's disease
- Tez No: 157063
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ KARAKUZU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
11] BEHÇET HASTALIĞINDA SERUM AMİLOİD A PROTEİN DÜZEYLERİ ÖZET Behçet Hastalığında, hastalığın doğal seyrinin izlenebilmesi ve kullanılan tedavilerin değerlendirilebilmesi için, hastalık aktivitesini iyi gösterebilen laboratuvar göstergelerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-reaktif protein (CRP) ve serum amiloid A (SAA) protein düzeylerinin Behçet Hastalığının klinik aktivitesini göstermedeki tanısal değerleri araştırılmıştır. Çalışmaya, Uluslararası Çalışma Grubu 'nun Behçet hastalığı tanı kriterleri temel alınarak tam konulmuş 48 Behçet hastası ile 22 sağlıklı gönüllü kişi alındı. Behçet hastalan klinik bulgulara göre aktif ve inaktif olarak sınıflandırıldı. SAA düzeyi ELISA yöntemiyle, CRP düzeyi nefelometrik yöntemle ve ESH Westergren metoduna göre çalışıldı. Aktif Behçet hastalarımızın ESH, CRP ve SAA düzeyleri sağlıklı kontrollerden anlamlı derecede yüksekti (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
IV SERUM AMYLOID A PROTEIN LEVELS IN BEHCET'S DISEASE SUMMARY There is a necessity for laboratory indicators that can demonstrate disease activity well so that in Behcet's Disease, the natural progress of disease can be observed and treatments used can be assessed. In study, diagnostic values of erythrocyte sedimentation rate (ESR). C-reaktive protein (CRP) and serum amyloid A (SAA) protein levels in demonstration of clinic activity of Behcet's Disease were investigated. In this study, 48 patients with Behcet's Disease who were diagnosed based on Diagnosis Criteria of International Behcet's Disease Study Group and 22 healthy volunteers were included. The patients with Behcet's Disease were classified as active and inactive according to clinical evidences. By ELISA method SAA level, by nephelometric method CRP level and by Westerngren method ESR level were studied.