Kronik idyopatik ürtikerli hastalarda helicobacter pylori seroprevalansı
Kronik idyopatik ürtikerli hastalarda helicobacter pylori seroprevalansı
  1. Tez No: 157062
  2. Yazar: HAKAN BULAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ill KRONİK IDYOPATIK URTIKERLI HASTALARDA HELICOBACTER PYLORI SEROPRELAVANSI ÖZET Kronik idyopatik ürtiker (KİÜ), nedeni bilinmeyen, genç erişkinlerde ve kadınlarda daha sık görülen, altı haftadan daha uzun süren ürtiker ataklarıyla karakterize bir tablodur. Helicobacter pylori (HP), mikroaerofilik gram negatif bir bakteridir. Gastrit ve peptik ülser etyolojisinde ön planda rol oynar. Son zamanlarda Helicobacter pylori ile KİÜ arasında olası bir ilişki düşünülmüştür. HP eradikasyon tedavisi ile ürtikerin kaybolduğuna dair yayınlar vardır. Bizde bu düşünceden yola çıkarak KİÜ'lü hastalarda Helicobacter pylori seroprevalansını araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada KİÜ tanısı konulan 50 hastada ELİSA yöntemi ile serumda HpIgG antikorları araştırılarak, sağlıklı 25 kişilik kontrol grubuyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
IV HELICOBACTER PYLORI SEROPRELA VANCE IN CHRONIC IDIOPATHIC URTICARIA SUMMARY Chronic idiopathic urticaria (CIU) is characterized by urticaria attacks of longer than 6 weeks duration with unknown etiology and is more frequent in women and young adolescents. Helicobacter pylori (HP) is a microaerophylic gram negative bacteria. It plays an important role in the etilogy of gastritis and peptic ulser. Recently a possible relationship between CIU and Helicobacter pylori has been suggested. There are some reports on the disappearance of urticaria following HP eradication therapy. Leading to this data, we aimed to investigate HP seroprevalance among the patients with chronic idiopathic urticaria. We examined 50 chronic idiopathic urticaria patients of unknown etilogy and compared with 25 healty individuals as a control group for HpIgG antibody by ELIS A.