A Simulation approach to the inventory problem of a company in the computer hardware market
  1. Tez No: 15707
  2. Yazar: YAVUZ ÖZKANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYHAN TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu tezde, bilgisayar donanım elemanları satan COMPULOG A.S'nin mevcut olan sipariş politikasına bir alternatif araştırılmıştır. ABC analizi ile stokta bulunan 42 maldan 8'nin firmanın toplam satışlarının yüzde 65.92'sini oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu malların hepsi aynı satıcı firmadan alınan sabit disket sürücüleridir. Belirtilen mallar için sipariş politikaları üreten bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program, stokastik talep ve mal teslim sûresi ile stok dışı kalma durumlarının kapsandığı Q-sistem stok kontrol modelini simüle etmektedir. Modelin önerdiği sipariş politikaları firmanın kullandığı mevcut politikalarla karşılaştırılmış ve bu sonuçların parametrelere karşı hassasiyeti duyarlılık analizi ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis explores an alternative to the present inventory policy of the company COMPULOG A.5 that sells hardware for computers. By ABC analysis it is found that 8 items of 42 account for 65.92 percent of the company's total sales, which are all hard disks purchased from the same vendor. A computer program which simulates the Q-system inventory model with stochastic demand and lead time, and shortages is developed to determine inventory ordering policies for these items. The inventory policies suggested by the model are compared with those used by the company.Afterwards sensitivity analysis is performed to determine the sensitivity of the results to the parameters used.