A Profile of potential mail order customers
  1. Tez No: 15708
  2. Yazar: NURGAN DURSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ı n ÖZET Posta ile alışveriş sisteminin Amerika ve Avrupa'daki yaygınlığına ve büyük iş hacmine rağmen Türkiye'de birkaç küçük deneemenin dışında henüz bir ilerleme kaydedilmemiş olması gerçeği bu çalışmayı destekleyen en büyük etken olmuştur. Bu çalışmanın amacı uygun şartlar altında posta ile alışverişe yönelecek müşteri kitlesinin profilini belirlemektir. Yapılan araştırmalar Türk insanının genelde alışverişten hoşlandığını, alışverişi boş vakitlerini değerlendirecek bir aktivite olarak gördüklerini ve bu aktivite için oldukça fazla zaman ayırdıklarını göstermiştir. Dükkanları teker teker gezmek, mamulleri ellemek, kalite ve fiyat bakımından kıyaslamak, giysileri denemek, ve pazarlık etmek Türk insanı için bu sosyal aktivi tenin vazgeçilmez parçalarıdır. Alışveriş alışkanlığının ilk anda posta ile alışveriş sistemi için olumsuz bir izlenim bırakmasına rağmen yapılan çalışmada alışverişten fazla hoşlanmayan, kırk yaşın altında üniversite mezunu, ortalama gelir seviyesinin üstünde olan insanların posta ile alışveriş yapmaya yatkın olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada ayrıca posta ile alışveriş sistemine uygun olan mamuller araştırılmış ve en fazla şansı olan üç mamul sırasıyla kitaplar, kaset ve plaklar, spor malzemeleri olarak belirlenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünü posta ile alışveriş konusunda kaynak araştırması oluşturmaktadır. Posta ile alışverişin avantaj ve dezevantajları, pazarı, bu yolla satışa uygun mamuller bu bölümde toplanmıştır. Araştırmanın ikinci adımı posta ile alışverişle ilgilenen kişilerin bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak üzere kendileriyle yapılan mülakatlardır. Bu mülakatlar ve kaynak araştırmalarına dayanılarak hazırlanan anketler, araştırma aracı olarak kullanılıp üçüncü bölümün çekirdeği oluşturulmuştur. Anketler aracılığı ile toplanan veriler istatistiksel olarak değerlendirilip, posta ile alışverişe yatkın olan müşteri kitlesinin profili çizilmiş ve bu yolla satışa en uygun olan mamuller belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
1 1 ABSTRACT Although the Mail Order Business has proved to be a modern and profitable way of selling in the U.S. A and Europe for some long time, insignificant volume and importance of this type of retailing in Turkey has stimulated this study. The study was aimed to find out the profile of the possible mail order customers, who would prefer mail order shopping under certain circumstances to conventional ways of shopping. Results indicate that Turkish people in general enjoy shopping and find it like a leisure activity where they spend considerable time. Comparing items, different shops, prices, trying cloths on and bargaining are all part of this social activity. People, who do not enjoy shopping as much, in the under forty age group, with university education and above average monthly income turned out to be more likely to prefer mail order shopping. Items which have more potential than others in terms of mail order selling were found out to be books, tapes and records, and sports equipment. In the first part of the study literature review on mail order buying was conducted. Mail Order's history, development, known advantages and disadvantages, target markets, mail order items are included in this part. In the second part of the study interviews and discussions with mail order business professionals are submitted. Questionnaires were used as a research tool in the third section. Respondent's experience, positive and negative impressions, shopping orientations, risk taking behavior were investigated via questionnaires. Demographic variables were utilized for drawing the mail order customer profile. Additionally, items which could be sold via mail were studied.