Warehouse management system application for AS/R simulation based design in manufacturing resource planning (MRPII)
- Tez No: 95875
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışma İmalat Kaynak Planlamasının temelini oluşturan bağımlı stok kontrol sistemleri için kullanılmak üzere verimli bir otomatik depolama ve çekme sistemini tanıtma temeline dayalı bir araştırma çalışmasını tanımlamaktadır. Anında İmalat Tekniklerini kurmaya çalışan bir otomobil montaj şirketinin başlıca problemleri, malzeme tedarik sürelerinin ve malzemenin fabrika içi hareket zamanlarındaki gecikmelerden kaynaklanmaktadır. Ürün telebindeki değişiklikler eğer ürün montaj parçalan tam ise kolay karşılanabilir. Bu şartın gerçekleşmemesi durumunda ise ürün birim üretim zamanı gecikmektedir. Araba, karmaşık bir parça ağma sahip olduğu için kompleks bir üründür. Bu nedenle, araba üretimi sırasında gerek fabrika içi, gerekse fabrika dışı malzeme akışının doğru ve zamanında gerçekleşebilmesi için daha fazla ve doğru planlama faaliyetlerine gerek vardır. Bu araştırma çalışmasının genel amacı, bir sistem analist gibi endüstriyel sistem analizi tekniklerini kullanarak fabrika içinde malzeme akışı sorununu en verimli şekilde çözmek için işletmenin ihtiyaç duyduğu en uygun ambar yönetim sistemini belirlemektir. Çalışmanın aşamaları; problem tanımı, problemi analiz etme ve daha iyi bir çözüme ulaşmak için en iyi çözüm yöntemini bulmaktır. Çalışmanın ana başlık konulan genel olarak şu şekilde tanımlanabilir:. Birinci bölüm, çalışmanın giriş kısmıdır. Çalışmanın amacı ve çalışma sırasında izlenen yaklaşım kısaca anlatılmıştır.. İkinci bölümde araştırma çalışmasının teorik altyapısı kurulmaktadır. İlk olarak stok kavramına, bağımlı stok sistemleri ve stok yönetim sistemlerine yer verilmektedir. ABC otomobil montaj firmasının genel üretim felsefesi ışığında“Push Systems”ve“Pull Systems”tanımları, aralarındaki fark anlatıldıktan sonra Yalın İmalat-Üretim, ve Anında (JIT) felsefesine yer verilmektedir. Sonuç olarak mlzeme istek planlaması ile JIT arasındaki ilişki ifade edilerek, etkin bir ambar yönetim sistemi uygulamasının önemi anlatılmaktadır.. Üçüncü bölümde ABC firmasında gerçekleştirilen bir ambar işletme sistemi uygulaması-belirlenen ihtiyaca uygun amabar tasannu ve fiyatlandınlmasına yer verilmektedir.. Dördüncü bölümde de yeni kurulacak bir otomatik depolama ve çekme sistemiyle ilgili soruna simülasyon tekniği yardımıyla cevap aramak üzere yapılan ikinci bir uygulama çalışmasına yer veriliyor.. Beşinci ve son bölümde ise, yapılan çalışmanın başarısı değerlendirilerek, günümüz orta ölçekli sanayii işletmelerindeki yönetimlerin sorunları algılama ve soruna yaklaşımdaki tavırları üzerinde duruluyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT t>1 *» This study describes a research based on the presenting an effective automated storage and retrieval system (AS/RS, that the main important part of best warehouse management) to be used in dependent inventory control systems, which is the basic approach of Manufacturing Resoiwce Planning faiRP II) systems. An automobile assembly company trying to implement Just-in- rime manufacturing techniques, has many problems due to the high setup and lead times of materials. Therefore, the company uses MRP techniques for better production planning and control activities. This is why there appears the need to implement dependent inventory techniques which require an efficient Warehouse Management system. In its simplest form, the relationship between the market (customer) and the production facility is iterative. Market demand alerts the production facility to manufacture the product, which is delivered to the market to satisfy the demand. When more demand is generated, the process repeats. (Sehmenner, 1985, p: 352) x-“”~\ Production Market /* \^ Facility Demand j ( Production ) - ??? ?? i - ? »**%, y- y The changes in demand can be handled very easily as long as the raw material is available. In other cases, the cycle takes much more time. Manufacturing cars, for instance, requires time for production to respond changes in demand. A car is a complex product, and production is not immediate; components of the car must be manufactured, raw materials and the assembly components must be purchased, and the %*£' car that is the end item must be assembled. Much planning activity, among other efforts, is needed within the production component of the figure sho^Ti above.\ ] The general objective of this study is to find an efficient solution to the availability / of material on time in the factory layout and the need of a flexible warehouse system of an assembly company by using industrial analysis techniques as a system analyst. The steps of this work are; definition of the problem, analyzing the problem and searching out the best mathematical model to find the better solution. This means that the best way to solve a problem in a company is not only finding a temporary solution, but also building the methodology of systematic approach to the problems in the brain of the company management. The basic chapters of this research can be generally defined as below:. Chapter One represents a general introduction to the research study.. Chapter Two, starts by discussing on Inventory Concepts, Dependent Inventory Systems and relates to Inventory Management Systems. The second part of this chapter describes the general production scope or vision of the assembly company, ABC Co. Therefore, Introduction to Push Systems and Pull Systems gives a brief explanation about differences between these two systems, and further describes the Lean Production, and Just-in-Time philosophy. As a result the relation of MRP with JIT philosophy was given, and the importance of an effective warehouse system application was precised.. Chapter Three represents a Warehouse Management System application in ABC Firm.. Chapter Four represents the simulation model developed by the author (researcher). This simulation study is based on the Warehouse Management problem solving objective in ABC Co.. In Chapter Five, the benefits and advantages of the study both according to the author and according to ABC Co. automobile assembly company were given. Adding to this part a brief critic about ABC firm management was made.