Sedanterler ve çeşitli branşlardaki sporcularda el tercihi, reaksiyon zamanı, göz kayma derecesi ve IQ arasındaki ilişkiler
Relations among handedness, reaction time, menocular shifts from binacular focal point and IQ in sedantary subjects and athletes in different sports
  1. Tez No: 157070
  2. Yazar: SEDİ AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENEL DANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Önceki çalışmalarda solaklık oranının sporcularda sedanterlere oranla daha yüksek olduğu bulundu. Solakların görsel zeka konusunda sağlaklara göre avantajlı oldukları da bilinmektedir. Ayrıca, iki gözün odaklama noktalarının birbirinden uzaklığının, solaklarda sağlaklara göre daha kısa olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada çeşitli branşlardaki sporcularda ve sedanterlerde el tercihi, görsel zeka, reaksiyon zamanı ve kayma derecesi arasındaki ilişkiler araştırıldı. Çalışma 13-18 yaş arasındaki 176 erkek ve 129 kız olmak üzere 305 öğrencide yapıldı. Deneklerin 154'ü sporcu, 151'i sedanter ve 283'ü sağlak ve 22'si solak idi. El tercihi Edinburg Ellilik Anketi ile, reaksiyon zamanı bir bilgisayar programı ile, görsel zeka R. B. Cartel Testi ile, kayma derecesi modifiye Miles testi ile ölçüldü. Sunulan çalışmada, el tercihi derecesi ve reaksiyon zamanları kızlarda erkeklere göre anlamlı daha yüksek olarak bulundu, ancak göz toplam kayma derecesi ve IQ açısından kız-erkek farkı bulunmadı. Reaksiyon zamanları ve IQ solak ve sağlaklarda farklılık göstermezken, göz toplam kayma derecesi solaklarda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Sporcuların sedanterlere oranla daha solak olduğu, branşlar arasında ise basketbol ve futbolcuların daha solak olduğu bulundu. Ayrıca sporcuların sedanterlere göre daha yüksek görsel zeka skorlarına sahip olduğu ve daha kısa reaksiyon zamanlarına sahip olduğu bulundu. Bu sonuçlar ışığında, spor yapma, el tercihi, zeka, reaksiyon zamanı ve göz kayma derecesi arasında ilişkiler olduğu söylenebilir. Ancak spor başarısı ile el tercihi, zeka ve gözde kayma derecesi arasındaki ilişkilerle ilgili yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In the previous studies, it has been found that the rate of left-handedness is higher in sportsmen than sedentary subjects. It is known that the left-handed athletes have more advantages than the right-handed ones in nonverbal (visual) intelligence. On the other hand, it was found that the distance between the focusing points of two eyes was shorter in left handed athletes than right-handed ones. In this study, the relationships among hand preference, visual intelligence, the reaction time and the shifting degree of sportsmen in various branches and sedentary subjects have been investigated. The study was made on 305 students whose ages were between 13-18 years old, 176 boys and 129 girls. The test subjects were 154 sportsmen, 151 sedanters, 283 right- handed and 22 left-handed. The hand preference was measured by Edinburgh Inventory, the reaction time was measured by a computer program, visual intelligence was measured by R.B. Cartel test and the distortion degree was measured by miles test. In the present study, it was found that the degree of hand preference and the reaction time are higher for girls than for boys, but the difference between eyes total distortion degree and IQ for girls and boys were not found. There is no difference between reaction time and IQ for the left-handed and the right-handed athletes, on the other hand, the shifting degree is higher for the left-handed athletes. It was found that athletes are more left-handed than sedentary subjects and basketball players and footballers are more left-handed among branches. It was found that athletes have higher visual intelligence score that sedentary subjects and have shorter reaction time. In the light of these results, it can be said that there are relation among making sports, hand preference, intelligence reaction time and eye shifting degree.