Use of second homes in domestic and international tourism
  1. Tez No: 15709
  2. Yazar: SİBEL YAMAK(KARAKADIOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışma ikinci konutlara (yazlık konutlar) Türk turizminde alternatif kullanımlar önermekte ve bu amaçla söz konusu konutların durumlarını inceleyip, ev sahiplerinin konutları kiralamak konusundaki deneyim ve -fikirlerini araştırmaktadır. Çalışma sonucunda, yaz 1ık onutların genelde uluslararası turizmde pazarlanabi lecek konum ve kalitede olduğu gözlemlenmiştir. Yazlık konutlarını kiraya verenlerin bu konuda ciddi bir sorunla karşılaşmadıkları ve yeterli organizasyona gidildiği takdirde konut sahiplerinin bu uygulamaya olumlu baktı gıda bulgular arasındadır. ikinci konutlar şu anki halleriyle bir atıl kapasite olarak görünmekteyselerde, kiralanmak suretiyle yeni bir müşteri grubuna hitab edebilir ve yatak kapasitesi yaratabilirler. Ote yandan tatillerini kiralık evlerde geçirmek isteyen bu grubun bu yöndeki talebini karşılayarak Türk turizminde konaklama alanında yeni bir ürün oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is designed to investigate the characteristics and the quality of second homes for touristic rental. It also aims to -find out the willingness o-f the owners for renting their houses. Previous renting experience of the owners are as.well investigated by this study. Research shows that the second homes have the necessary equipment and characteristics for such a use. The majority of the homes have markets, restaurants, pubs nearby and items like refrigerators, stoves, TV are available in almost every house. The result is satisfying for the types of houses as well; the majority are villas. Number of owners willing to rent their house is double of those who already rented their house. Renting second homes appears as a recent practice and people are not very familiar with this phenomena. It is observed that a centralized organisation is needed to take care of the subject. People expect the Ministry of Tourism to support such an organisation. As a. conclusion rental second homes can form a new market segment in Turkish tourism. Studies, of Baretje (1981) and Yamak (1989) show that there is a demand for rental second homes. On the other hand a switch towards more indi dualised tourism forms is being observed in world tourism, thus second homes as well are gaining importance. Therefore these houses can be marketed as a new product for Turkish tourism.