A Study on the overnight interest rate variation in the Turkish interbank money market
- Tez No: 15710
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
T.C.M.B. BANKALARARASI PARA PİYASASI 'NDA GECELİK FAİZ DEĞİŞİMİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası öncülüğünde ve denetiminde kurulan Bankalararası Para Piyasası ' rıda oluşan bir gecelik faizlere yönelik önceden tahmin modeli oluşturmaktır. Oluşturulacak tahmin modelinin dayandığı temel varsayım, bu piyasada faizlerin serbest piyasa ekonomisi kuralları içinde belirlendiğidir. Çalışmanın ilk aşamasında T.C.M.B. Bankalararası Para. Piyasası 'nin işleyiş biçimi ve yabancı piyasalarla olan temel farklılıkları ortaya konmuştur. Gecelik faizlere etki edecek unsurlar belirlenerek istatistiksel analize uygun olanlar için iki yıllık veriler elde edilmiştir. Yapılan grup averajı t testinde günlük takvimin gecelik faizler Üzerinde önemli etkisi olduğu saptanmıştır. Daha sonra oluşturulan model çerçevesinde bir hafta boyunca oluşan gecelik faizlerin ortalaması dört bağımsız parametre ile regresyon analizine tabi tutulmuştur. Regresyon analizi sonucunda bu dört faktörün gecelik faiz dalgalanmalar im bütünüyle açıklayamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
iv A STUDY ON THE OVERNIGHT INTEREST RATE VARIATION IN THE TURKISH INTERBANK MONEY MARKET The main objective of this study is to develope a prediction model for the Turkish Lira overnight interest rates under the assumption that free market conditions ar& prevailing in the interbank money market established by the Central Bank of Turkey. Therefore in the initial step the mechanics of this market is examined through various sources of information. The basic differences between the foreign and the Turkish interbank money market ar& tried to be highlighted. After sorting out the main factors influencing the Turkish Lira overnight rates, two years data related to these parameters, as much as possible r are obtained» Then two distinct analyses are carried out in order to explain the variation in overnight rates. In the first analysis the effect of calendar on overnight rates is verified through a group mean t-test. In the second step the weekly average of the overnight rates is regressed with four explanatory variables. The regression analysis reflected that the economic factors considered in the model are not sufficient to explain the major variation of the overnight rates.