Çeşme (İzmir) kent coğrafyası
Urban geography of Çeşme (İzmir)
- Tez No: 221622
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARİFE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çeşme, tarihten günümüze kadar olan kentsel gelişimini, sahip olduğu coğrafi konumunun sağladığı avantajları kullanarak göstermiştir. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz: Doğudan gelip Anadolu içlerinden geçen kervan yolunun Çeşme'de son bulması, bununla birlikte kentin Avrupa'ya açılan ticaret yolunun ilk kapısı olan Sakız Adası'nın hemen karşısında yer alması Çeşme'nin ticari bir fonksiyon kazanmasına neden olmuştur. Diğer yandan, kentin ortaya çıkmasında, askeri ve ticari bir kimlik kazanmasında sahip olduğu doğal limanın da önemi büyük olmuştur. İzmir'e olan yakınlığı ve ulaşılabilirliği de Çeşme'nin kentsel gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Özellikle 1991 yılında yapımı tamamlanan 80 km.'lik otoyol, kent ile arasındaki özellikle yaz aylarında yaşanan hareket sirkülasyonunu arttırmıştır. Son olarak, Çeşme, özel konumu itibariyle kıyıları, iklimi, tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra termal kaynakları ile turizm için önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle 20.yy'ın başlarından sonra kentte meydana gelen fiziksel değişmeler üzerinde turizmin etkisi büyük olmuştur. Bugün hem ülke genelinde hem de uluslararası platformda kıyı turizminin gözde merkezlerinden biri olan Çeşme'de kentleşmeyi büyük ölçüde turizme bağlamak yerinde olacaktır. Şöyle ki, 1950'lerden sonra dünya ve Türkiye'deki turizm faaliyetlerinin kıyı turizmine yönelmeye başlaması ile kentte termal turizmin yanında kıyı turizmi adına da bazı alt yapı çalışmaları başlamış, ikincil konutlar ve turizm tesisleri kentin görünümünü değiştirmeye başlamıştır. 1985'den sonra ise imar ve çevre düzeni planları ile kentin tüm kıyıları, tarım alanları ve bazı sit alanları turizm amaçlı olarak kullanıma açılmıştır. 2000 yılında ise Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen tanıtım faaliyetleri hem nüfus artışına hem ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesine dolayısıyla da kentin mekânsal olarak büyümesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Çeşme has had an advantageous location throughout its history. These advantageous features include being on a crossroad of important trade lines, playing a role as being the opening-gate to the European markets, being located on a coast having an available natural harbor for exporting the goods which supports the city?s trade identity. Relatively near distance to city of İzmir and accessibility are of great importance for urban development of Çeşme. İzmir Çeşme highway, completed in 1991, has increased the mobility towards Çeşme especially during summers. Thanks to its coastal location, climatic conditions, historicalcultural background, Çeşme has a considerable touristic potential which encourages urban development. Especially in early 20th century, urban development is strongly affected by tourism sector. Today, it is possible to say that tourism has an important role in urbanization of Çeşme which is a striking destination not only domestic but also international tourism movements. Known as thermal tourism centre before 1950s, Çeşme got more popular for coastal tourism as well thanks to its coastal attractions. This was also the result of international tourism movements that headed for coastal tourism. In this process, second homes and touristic facilities started to change the urban landscape of the city. After mid 80, tourism activities were supported in the city which caused all coastlines, agricultural land and protected areas to be utilized for tourism and this resulted in as a strong changing factor on land-use in Çeşme. Ministry of Tourism exerted more effort for promotion of the city as a tourism destination which differentiated the economic activities in the city and caused urban area to extend after 2000.