Sıçanda eanole bağlı mide hasarında α- melanosit stimülan hormonun etkisi
The effects of α-melanocyte stimulating hormone (α-MSH) on ethanol induced gastric ulcer and the putative mechanismis of this effect
  1. Tez No: 157099
  2. Yazar: NERMINA JAHOVIC
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ALİCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Çalışmada sıçanda etanole bağlı mide hasan üzerine a-MSH'nın etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Pro-opiomelanokortin kökenli olan a-MSH memelilerde pitüiter bezin ön, arka ve orta lobunda yer alan melanotrop hücreler tarafından serbestlenir ve immünokompetan hücrelerde geniş anti-inflamatuvar etkiler gösterir. Mideye %75 etanol uygulanması midede vasküler geçirgenliği artırarak hasar gelişimine neden olur. Etanole bağlı gastrik hasar oluşturmak üzere ülser grubundaki sıçanlara orogastrik yolla 1 mi %75'lik etanol, kontrol grubundakilere aynı hacimde fizyolojik tuzlu su uygulandı, a- MSH'ın etki mekanizmalarında kolinerjik yolun, somatostatinin, sulfidrillerin, kalsitonin geni ile ilişkili peptidin (CGRP) ve prostaglandinlerin rolünün olup olmadığını araştırmak için farklı grup sıçanlara etanolden 5 dakika sonra ve a-MSH (25 ag/sıçan i.p.) tedavisinden 10 dakika önce atropin (1 mg/kg; i.v.), somatostatin antagonisti cyclo-(7- aminoheptanoyl-PH-E-D-Trp-Lys-THR) (10 uM/kg i.p.), sülfidril blokeri N-metil maleimid (10 mg/kg subkutan), CGRP antagonisti CGRPg_37 (100 ug/kg i.p.), selektif siklooksijenaz-1 inhibitörü FR 122047 (10 mg/kg; per oral) veya siklooksijenaz-2 inhibitörü NS 398 (5 mg/kg; i.p.) uygulandı. Bulgularımıza göre sıçanlara a-MSH verilmesi etanole bağlı mide ülserlerini anlamlı şekilde azaltmaktadır. a-MSH bu etkisini doku nötrofil infiltrasyonunu, mast hücre sayısını, oksidanlara bağlı lipid peroksidasyonu azaltarak göstermektedir. a-MSH'nın bu etkilerine aracılık eden mekanizmaları araştırdığımızda, peptidin koruyucu etkilerine özellikle somatostatinin aracılık ettiğini gözlemlemekteyiz. Somatostatinin yanı sıra endojen sulfidrillerin ve CGRP aracılı afferent yolların da peptidin koruyucu etkilerine büyük ölçüde aracılık ettiklerini düşünmekteyiz. Ancak COX-1 ve COX-2 aracılı prostaglandinlerin ve kolinerjik sistemin ise peptidin etkilerine daha az derecede katılım gösterdikleri sonucuna varmaktayız. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of a-melanocyte stimulating hormone (ct-MSH) on ethanol induced gastric ulcer and the putative mechanisms of this effect oc-Melanocyte stimulating hormone (a-MSH) is a neuropeptide with broad anti inflammatory properties that inhibits tissue injury in a wide array of experimental models of inflammation. This study was designed to investigate the effects of a-MSH administration on gastric lesions that were produced by an intragastric application of 1 ml of 75% ethanol in rats. 5 minutes after the ulcer induction and 10 minutes prior to a-MSH (25 ug/sıçan i.p.) administration, rats were given atropin (1 mg/kg, i.v.), somatostatin antagonist cyclo-(7-aminoheptanoyl-PH-E-D-Trp-Lys-THR) (10 uM/kg i.p.), N-metil maleimid (10 mg/kg s.c), CGRP antagonist CGRPg_37 (100 ug/kg i.p.), selective cyclooxygenase-1 inhibitor FR 122047 (10 mg/kg; per oral) or cyclooxygenase -2 inhibitor NS 398 (5 mg/kg; i.p.). Our results indicate that a-MSH markedly improves macroscopic and microscopic lesions. This effect involves the decrease in tissue mast cells, lipid peroxidation and myeloperoxidase activity. Our findings demonstrate that a- MSH shows its beneficial effects via mechanisms involving somatostatin and endogenous sulfhydryls. The CGRP-mediated afferent pathways, COX-1 or COX-2-derived prostaglandins and cholinergic system seem to be partially involved in the actions of a- MSH in this inflammatory model. Ill