Gebeliğin erken evresinde gebelik hormonları ve immün sistemin MHC-II ve sIL-2r ile bağıntılı incelenmesi
Research of the changes in the pregnancy hormones and the immue system during the early pregnancy (P st trimestest) in relation to MHC-Class II and sIL-2r
  1. Tez No: 157100
  2. Yazar: SİBEL AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNNUR YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Preimplantasyon döneminden başlayarak gebeliğin devamı, fetusun yaşam süresi ve doğum terminin belirlenmesi gebelik hormonlarıyla bağıntılı immünmodülasyonla gerçekleşmektedir. Araştırmamız erken gebelik evresinde (1.trimester) gebelik hormonları ve immün sisteme ait temel değişimlerin MHC- Classll (HLA-DR) ve slL-2r (CD25) ile bağıntılı incelenmesi amacıyla planlandı. İ.Ü. CTF Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına gelen 20-35 yaş sınırlarında sağlıklı 1. trimester gebe (8-12 haftalık, n=60) (gebe grubu) ve postluteolitik fazdaki (kontrol grubu) (n=60) 120 kadında gerçekleştirildi. Kan örneklerinde hücresel immünite aktivasyon göstergesi olarak, CD45/14, CD4, CD8, MHC-Classll (HLA-DR), IL-2r (CD25), IL-2, IL-1B düzeyleri ve immünmodülatör progesteron (PRG) ve insan koriyonik gonadotropin (BhCG) hormonlarının ölçümleri yapıldı. CD45/14, CD4, CD8, MHC-Classll (HLA-DR), IL-2r (CD25), IL-2 flow sitometrik analizle, IL-1B, hCG ve PRG ölçümleri Elisa analizleriyle, genel hemogram tayini ise Coulter Counterde saptandı. Gebe ve kontrol grubu arasındaki farklılıklar istatistiksel analizle, parametreler arasındaki ilişki korelasyon analizleri ile incelendi. Lökosit sayısı gebe ve kontrol grubunda normal sınırlar içinde bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCH OF THE CHANGES İN THE PREGNANCY HORMONES AND THE IMMUNE SYSTEM DURİNG THE EARLY PREGNANCY (1st TRİMESTER) IN RELATION TO MHC-CLASSII AND SIL-2r Determination of the continuance of pregnancy, the life time the foetus and the birth term starting from the pre-implantation period is carried out by immunomodulation related to the pregnancy hormones. Our research has been planned with the aim of studying the basic changes in the pregnancy hormones and the immune system during the early pregnancy period ( first trimester) in relation to MHC-Classll (HLA-DR) and slL-2r (CD25). Our research has been applied to 120 healthy, first trimester pregnant (8- 12 weeks, n=60)(pregnant group) women and in post-luteolitic phase (control group) (n=60) aged ranging from 20 to 35 at Istanbul Üniversty, Cerrahpaşa Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology. The measurements of CD45/14, CD4, CD8, MHC-Classll (HLA-DR), IL-2r (CD25), İL- 2, IL-1B levels and immunomodulator progesterone (PRG) and human chorionic gonadotropin (B hCG) hormones have been made in the blood samples as the cellular immunity activation indicators. The measurements of CD45/14, CD4, CD8, MHC-Classll (HLA-DR), IL-2r (CD25), IL-2 has been made with flow cytometric analysis, IL-1B, hCG and PRG measurements with Elisa analysis and the general hemogram identification has been determined at Coulter Counter. The differences between the pregnant and the control group have been searched through statistical analysis and the relations among the parameters have been searched through correlation analyses. The number of the leucocytes has been found in the pregnant and in the control group within normal limits.