İnsanlarda korpus kallosum alanları ile non-ver IQ arasındaki ilişkiler
Relationship between human corpus callosum areas and non-verbal IQ
- Tez No: 157098
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜCAN HASAN BAYTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada KK alanları ve Non-verbal IQ değerleri arasındaki ilişkiler 1 8 erkek 25 kadın olmak üzere toplam 43 denekte araştırıldı. Çalışmaya katılan deneklerin tümü, istatistiksel analiz için öncelikle sadece erkeklerin ve sadece kadınların olduğu iki ayrı gruba ayrıldı. Ayrıca denekler tüm sağlak, tüm solak, sağlak erkek ve sağlak kadın, solak erkek ve solak kadın olmak üzere altı ayrı gruba daha ayrıldı. Son altı alt gruptaki denek grupları, lateralizasyon değerlerine göre de ayrıldığı için yukarıdaki non verbal IQ, total KK ve KK bölümleri alanları arasındaki istatistiksel analize ek olarak el tercih değerleri de analize dahil edildi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, the relationships between the areas of corpus collusum and Non verbal IQ (nvIQ) values were studied on a group of 43 subjects, 18 of the subjects were men and 25 were women. The whole group was seperated into two main groups, one including only men and other including only women, for statistical analysis. Then all of the test subjects were divided into six subgroups, which included, respectively, all right-handed subjects, all left-handed subjects, the right-handed men, the right-handed women subjects, left-handed men subjects and the left-handed women subjects. Because of in the last six subgroups divided considering laterization values, hand preference values were also added to those subgroups for statistical analysis.