Hipertermik koşullarda oluşturulan kanvulziyonlarda antioksidanların kan-beyin bariyeri permeabilitisine etkisi
  1. Tez No: 157102
  2. Yazar: SİBEL AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARİA ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, hipertermik koşullarda konvulziyon oluşturulan deney hayvanlarında ilenyum ve E vitaminin kan-beyin bariyeri permeabilitesinde koruyucu etkisi olup madiğini araştırmayı amaçladık. Cinsiyetin, kan-beyin bariyeri permeabilitesine etkisini de 3z önüne alarak puberte öncesi 4-5 haftalık yavru sıçanlarda çalıştık. Deney grupları; 1 -kontrol, 2-konvulziyon, 3-hipertermi, 4-hipertermi+konvulziyon, 5-selenyum+konvulziyon, 6-selenyum+hipertermi+konvulziyon, 7-E vitamini+konvulziyon, 8-E vitamini+hipertermi+konvulziyon gruplarından oluşturuldu. Hipertermi ve kontrol gruplarına pentotal, diğer gruplara ise eter anestezisi uygulandı, an-beyin bariyeri traseri olarak 4 ml/kg i.v. %2 'lik Evans-blue kullanıldı. Konvulziyonlar, 30 mg/kg i.p. pentilentetrazol ile oluşturuldu. Selenyum gruplarına, içme sularına eklenen ?pm dozundaki selenyum 4-5 hafta süreyle verildi. E vitamini ise i.p. pentilentetrazol srilmeden 30 dk önce 700 mg/kg dozunda i.p. olarak uygulandı. Deney hayvanlarının vücut ilan, sıcak su banyolarına konularak arttırıldı. Hem hipertermik hem de normotermik koşullarda oluşturulan konvulziyonlann, serebral emisferlerde yaygm ve simetrik, bazal gangliyonlarda simetrik, serebellum korteksinde aygm kan-beyin bariyeri permeabilitesi artışına neden olduğu Evans-blue ekstravazasyonu e gösterildi. Bu permeabilite artışı anlamlı düzeydeydi (p0.05). Selenyum ve E vitamininin erkeklerde, hipertermik koşullarda oluşturulan Dnvulziyonların neden olduğu kan-beyin bariyeri yıkımını istatistiksel olarak anlamlı izeyde azalttığı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of our study is to investigate whether selenium and vitamine E affect on blood-.ain barrier permeability after pentylentetrazole-induced seizures in hyperthermic mditions. In many studies, it has been shown that sex-dependent changes may occur on blood-brain îrrier permeability. Thus, the experiences were carried out on prepubertal male and female )ung rats which were four-five weeks old. Eight groups of rats were used : 1 -control, 2-pentylentetrazole-induced seizure in normothermic conditions, 3-hypertermia, 4-pentylenetetrazole-induced seizure in hyperthermic conditions, Selenium supplemented rats; 5- pentylenetetrazole-induced seizure in normothermic conditions, 6- pentylenetetrazole-induced seizure in hyperthermic conditions, Vitamine E was given intraperitoenally to the rats; 7-pentylenetetrazole-induced seizure in normothermic conditions, 8-pentylenetetrazole-induced seizure in hyperthermic conditions. However, control and hyperthermia groups were anesthetized with penthothal, other roups were anesthethized with diethyl-ether. Evans-blue which binds to serum albumin was sed as a blood-brain barrier tracer and was given intravenously at a dose of 4 ml of %2 Dİution in saline per kg body weight. Convulsion was produced by intraperitoneally iministration bolus doses of pentylenetetrazole (130 mg/kg). The rats were supplemented dth non-toxic doses of sodium selenite in drinking water for 4-5 weeks. Vitamine E 700mg/kg) was given intraperitoneally thirty minutes before seizure. Their body ;mperatures were increased by the hot water bath. Seizure which was induced with pentylenetetrazole in hyperthermic conditions and ormothermic conditions, induced a common and a symmetric damage on the blood-brain arrier in cerebral hemisphere, basal ganglion and cerebellum. This damage is showed with Ivans-blue extravasation. The increasing of the blood-brain barrier permeability was 46gnificant (p0.05). Selenium and vitamine E treatment decreased the blood-brain barrier breakdown which as caused by convulsions in hyperthermic conditions in the male rats (p>0.05).