Nitrik oksit ve kalsiyum kanal blokerlerinin deneysel epilepsideki yeri
Role of nitric oxide and calcium channel blockers in experimental epilepsy
  1. Tez No: 157101
  2. Yazar: SİNAN CANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER MARANGOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV ÖZET NİTRİK OKSİT VE KALSİYUM KANAL BLOKERLERİNİN DENEYSEL EPİLEPSİDEKİ YERİ Sinan Canan, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ocak 2004 Sunulan çalışmada, deneysel epilepsinin penisilin modelinde nitrik oksit (NO) sistemi ile kalsiyum kanal blokörlerinin etkileşimlerini araştırmak amaçlanmıştır. Toplam 65 adet erkek Wistar sıçan, üretan (1,2 g/kg; i.p.) anestezisi altında kafa derileri ve sol korteksi örten kafa kemiği açıldıktan sonra stereotaksik cihaza ve dijital bir kayıt düzeneğine bağlandı. Çalışmada kullanılan hayvanlara Penisilin G, Flunarizin+Penisilin G, L-NAME+Penisilin G, SNP+Penisilin G, Metilen mavisi+Penisilin G, Flunarizin+L- NAME+Penisilin G, Flunarizin+SNP+Penisilin G ve Flunarizin+L-Arjinin+Penisilin G uygulanarak sözkünusu maddelerin epileptiform aktivite üzerine etkileri hem geleneksel hem de yeni yaklaşımlarla incelendi. Çalışmada ayrıca penisilin kaynaklı epileptiform aktivitenin tayf profili ilk kez ayrıntılı olarak incelendi. Elde edilen verilere göre, penisilin kaynaklı epileptiform aktivite sırasında beyin dalgalarının güç tayfında özgün değişikliklerin olduğu; bu değişikliklerin özellikle 3- 10Hz ve 25-50 Hz aralıklarında anlamlı artışlar şeklinde ortaya çıktığı; SNP ve flunarizinin nöbet aktivitesini anlamlı oranda azalttığı; penisilin öncesi flunarizin ve L- NAME uygulanan gruplarda kontrol değerlerine ve diğer gruplara göre büyük bir prokonvulsan etki ortaya çıktığı ve bu etkinin özellikle ECoG'un 25-50Hz'lik aralığında gerçekleştiği gözlendi. Bulgulara göre; flunarizin ve L-NAME'in birlikte uygulanması, mekanizması tam açık olmamakla birlikte, beklenmedik bir prokonvulsan etki ortaya koymaktadır. Sonuçlarımız ayrıca tayf çözümlemesinin deneysel epilepsi çalışmalarında yardımcı bir yöntem olarak, karmaşık mekanizmaların aydınlatılmasında kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ROLE OF NITRIC OXIDE AND CALCIUM CHANNEL BLOCKERS IN EXPERIMENTAL EPILEPSY Sinan Canan, PhD Thesis Univesity of Ondokuz Mayıs - Samsun, January 2004 The aim of the present study was to investiagate the role of NO system and calcium channel blockade on penicilin-induced experimental epilepsy. Male Wistar rats (n=65) were subjected to a surgical removal of left crania prior to be connected to a data acquisition system for recordings. Animals were divided into 8 groups for different injection schemes: Penicillin G, Flunarizine+Penicillin G, L-NAME (50mg/kg, i.p.)+Penicillin G, SNP+ Penicillin G, methylene blue+Penicillin G, Flunarizine + L- NAME+Penicillin G, Flunarizine+SNP+Penicillin G and Flunarizine+L-Arginine+ Penicillin G. Effects of these combinations on brain activity were investigated using both traditional and novel analysis techniques. Results indicate that there were specific alterations in spectral profile of the brain waves during penicillin induced epileptiform activity especially between 3-10 and 25-50Hz portions of the spectra. A marked proconvulsant effect of flunarizin and L- NAME co-administration prior to penicilin was also observed and it has been shown that these changes occured mainly in 25-50Hz portion of the spectral profile. In addition, SNP and flunarizin decreased the epileptiform activity siginificantly. Contrary to our expectations, our results indicate a significant and strong proconvulsant effect of flunarizin and L-NAME co-administration on both spike stregth-amplitude and spectral profile althogh the underlying mechanism is not clear. Present results also suggest that the spectral analysis can be used as a useful tool to solve some complex mechanisms in experimental epilepsy models.