Ratlarda hipertermik intraperitoneal kemoterapi (HIPEC) postoperatif adhezyonları azaltıyor mu?
Does hyperthermic intraperitoneal chemotherapy (HIPEC) reduce postoperative adhesions in rats?
  1. Tez No: 843710
  2. Yazar: ÖMER ÇAĞLIYAN
  3. Danışmanlar: DR. SEDAT TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: İntraabdominal adhezyonlar operasyonlar sonrası oluşabilmektedir. Oluşan bu adhezyonlar, kronik ağrıya, infertiliteye, bağırsak obstrüksiyonları ile hastanede tekrarlayan yatışlara ve tekrar ameliyatlara neden olabilmektedirler. Yapılan çalışmalarda acil servise karın ağrısı ile başvuran hastaların yaklaşık %2‟sinin ince bağırsak obstrüksiyonu olduğu tespit edilmiştir. Bu vakaların %75‟i daha önce cerrahi operasyon geçirmiş ve adhezyona sekonder obstrüksiyon olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalarda intraperitoneal mitomisin uygulamasının adezyonları azalttığı gösterilmiştir. Son yıllarda ileri evre karın içi kanser tedavisinde HİPEC (hipertermik intraperitoneal kemoterapi) kullanımı artmaktadır. Uygulanan kemoterapik ajanın ve hiperterminin adezyon üzerine etkisi olacağı öngörülmektedir. Biz de çalışmamızda bu etkiyi ratlar üzerinde araştırmayı, abdominal cerrahi sonrasında yalnız mitomisin, HIPEC yöntemi ile mitomisin ve yalnız hiperterminin intraperitoneal uygulamasının adhezyon oluşumuna etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ağırlıkları 226 ile 248 g arasında değişen 29 adet dişi Sprague-Dawley ratları kullanıldı. Aseptik koşullar altında batın orta hatta 6x6 cm lik alan traş edildikten sonra iki kez %10 povidon iyot ile boyandı, 6 cm lik vertikal insizyon yapılarak katlar geçildi ve abdominal kaviteye ulaşıldı. Çekal ve peritoneal abrazyon oluşturuldu. Grup 1(n=7) kontrol grubu, Grup 2(n=7) intraperitoneal 1 mg/kg mitomisin uygulanan grup, Grup 3(n=8) HIPEC sistemi ile 30 dakika süreyle 100 ml/saat serum fizyolojik uygulanan grup, Grup 4(n=7) HIPEC sistemi ile 30 dakika süreyle 100 ml/saat 15 mg/kg intraperitoneal mitomisin uygulanan grup olmak üzere gruplandırıldı. 14 gün optimal koşullarda gözlem sonrasında ratlar yüksek doz anestezi altında servikal dislokasyon ile sakrifiye edildi. İnsizyon hattı ve oluşan intraabdominal adhezyonlar makroskobik ve mikroskopik olarak incelendi. Ratların operasyon öncesi ve sonrası ağırlıkları karşılaştırıldı. Makroskobik olarak Knightly ve Linsky‟nin adhezyon skalası kullanıldı. Mikroskopik olarak fibrozis, inflamasyon ve vasküler proliferasyon dereceleri karşılaştırıldı. Bulgular: Yalnız mitomisin grubunda, kontrol grubuna kıyas ile Linsky‟nin makroskobik adhezyon skorlamasına göre adezyonun anlamlı olarak azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Intra-abdominal adhesions may occur after operations. These adhesions can cause chronic pain, infertility, intestinal obstructions, repeated hospitalizations, and repeated surgeries. Studies have found that approximately 2% of patients presenting to the emergency department with abdominal pain have small bowel obstruction. 75% of these cases have previously undergone surgery and are thought to have obstruction secondary to adhesion. Studies have shown that intraperitoneal mitomycin application reduces adhesions. In recent years, the use of HIPEC (intraperitoneal hot chemotherapy) in the treatment of advanced intra-abdominal cancer has been increasing. It is predicted that the applied chemotherapeutic agent and hyperthermia will have an effect on adhesion. In our study, we aimed to investigate this effect on rats and to investigate the effect of intraperitoneal application of mitomycin alone, mitomycin with the HIPEC method, and hyperthermia alone on adhesion formation after abdominal surgery. Materials and Methods: 29 female Sprague-Dawley rats weighing between 226 and 248 g were used in the study. After shaving a 6x6 cm area in the midline of the abdomen under aseptic conditions, it was stained with 10% povidone iodine twice, a 6 cm vertical incision was made, the layers were passed and the abdominal cavity was reached. Cecal and peritoneal abrasion was created. Group 1(n=7) control group, Group 2(n=7) group administered intraperitoneal 1 mg/kg mitomycin, Group 3(n=8) group administered 100 ml/hour physiological saline for 30 minutes with the HIPEC system, Group 4 (n=7) group administered 100 ml/hour 15 mg/kg intraperitoneal mitomycin was applied for 30 minutes with the HIPEC system. After 14 days of observation under optimal conditions, the rats were sacrificed by cervical dislocation under high dose anesthesia. The incision line and the resulting intra-abdominal adhesions were examined macroscopically and microscopically. The weights of the rats before and after the operation were compared. Knightly and Linsky's adhesion scale was used macroscopically. Microscopically, the degrees of fibrosis, inflammation and vascular proliferation were compared. Results: In the mitomycin alone group, adhesion was found to be significantly reduced according to Linsky's macroscopic adhesion scoring compared to the control group.