Cephalaria syriaca L. (pelemir) bitkisi tohumunun in vitro ve in vivo yara iyileştirme aktivitesinin araştırılması
Investigation of the in vitro and in vivo wound healing activity of Cephalaria syriaca L. (pelemir) plant seed
- Tez No: 987767
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN EKİCİ, PROF. DR. BEGÜM YURDAKÖK DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Farmasötik Toksikoloji, Veterinary Medicine, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bitkiler insanlık tarihiyle eşdeğer bir süredir tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Dipsacaceae familyasına ait Cephalaria türleri de bu bitkiler arasında yer almaktadır. Cephalaria türleri üzerinde yürütülen fitokimyasal araştırmalar, bu bitkilerin yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılan birçok bileşiği içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu türler yapılarında; alkaloitler, flavonoidler, iridoitler, lignanlar, triterpenler, saponinler ve bunların glikozit bileşikleri olmak üzere çok sayıda ikincil metabolit barındırmaktadır. Literatürdeki kapsamlı çalışmalar, Cephalaria türlerinin; antimikrobiyal, antifungal, antioksidan, antikanser, antienfektan, hipotermik, gevşetici ve sitotoksik aktiviteleri nedeniyle tedavi edici etkilerinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca antidiyabetik ve antibiyofilm özelliklerinin incelendiği araştırmalar da bulunmaktadır. Bununla birlikte HIV/AIDS ve yara iyileşmesi tedavilerindeki geleneksel kullanımları hakkında kısıtlı sayıda etnobotanik çalışmanın olduğu da bildirilmektedir. Tarama verilerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda, yapılan bu çalışmada; Cephalaria syriaca L. (pelemir) bitkisi tohumlarından elde edilen ekstrelerin in vitro ve in vivo koşullarda yara iyileştirici potansiyellerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan tohumlar, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü'nden temin edilmiştir. Tohumlar, Soxhlet ekstraktör cihazı kullanılarak n-hekzan, kloroform ve metanol ile ekstrakte edilmiştir. Araştırmanın in vitro yara modelinde, ekstrelerin epitel hücre kültürü üzerindeki etkileri incelenmeden önce, MTT (3-(4,5-Dimethyl-2-thiazolyl)-2,5-diphenyl-2H-tetrazolium bromide) yöntemi kullanılarak sitotoksite testi yapılmıştır. Sitotoksite sonuçlarına göre elde edilen üç farklı ekstrenin IC50 değerleri belirlenmiş ve bu veriler doğrultusunda fibroblast hücre kültüründe oluşturulan yara çiziği modelinde, ekstre aktiviteleri karşılaştırılmıştır. İn vivo yara modeli çalışmalarında ise, 150-250 g ağırlığında, 10-12 haftalık Wistar albino sıçanlar (n:35) kullanılmıştır. Rastgele beş gruba ayrılan sıçanların her birinin sırt bölgesinde yara oluşturulmuştur. Cephalaria syriaca L. tohumlarının n-hekzan, kloroform ve metanol ekstreleri tedavi gruplarına göre topikal olarak her gün uygulanmıştır. Pozitif kontrol grubu için, ticari bir harici yara iyileştirici preparat; negatif kontrol grubu için ise fizyolojik serum kullanılmıştır. Yaralar 7. 14. ve 21. günlerde fotoğraflanmış, aynı zamanda şeffaf film üzerine çizilerek ölçüm için dijitalleştirilmiştir. 21. günün sonunda tüm hayvanlar etik kurallara uygun biçimde sakrifiye edilmiş ve her hayvanın yara bölgesinden doku örnekleri alınarak örnekler makroskobik ve histopatolojik yöntemlerle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Cephalaria syriaca L. tohumlarından elde edilen ekstrelerin, hücre kültürü yara modelinde anlamlı bir iyileşmeye sebep olmadığı sonucunu ortaya koymuştur. Buna karşın, in vivo yara modelinde özellikle n-hekzan ekstresinin yara iyileşmesine anlamlı düzeyde katkı sağladığı belirlenmiştir. Bu grupta 14. gün itibarıyla yara alanının tamamen kapandığı, 21. günde ise bazı deneklerde yara izine dahi rastlanmadığı tespit edilmiştir. Histopatolojik analizlerde saptanan yüksek kolajen birikiminin elde edilen makroskobik bulguları destekler nitelikte olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plants have been used for medicinal purposes for as long as human history. Cephalaria species belonging to the Dipsacaceae family are among these plants. Phytochemical studies conducted on Cephalaria species have revealed that these plants contain many compounds that have been used in traditional medicine for centuries. These species contain numerous secondary metabolites in their structures, including alkaloits, flavonoids, iridoids, lignans, triterpenes, saponins, and their glycoside compounds. Comprehensive studies in the literature have shown that Cephalaria species have therapeutic effects due to their antimicrobial, antifungal, antioxidant, anticancer, antiinfectant, hypothermic, relaxant, and cytotoxic activities. There are also studies examining their antidiabetic and antibiofilm properties. However, it is also reported that there are a limited number of ethnobotanical studies on their traditional uses in HIV/AIDS and wound healing treatments. Based on the information obtained from the literature survey, the aim of this planned study was to investigate the wound healing potential of extracts obtained from the seeds of Cephalaria syriaca L. (pelemir) under in vitro and in vivo conditions. The seeds used in the study were supplied by the Central Research Institute of Field Crops. The seeds were extracted with n-hexane, chloroform and methanol using a Soxhlet extractor. Before examining the effects of the extracts on epithelial cell culture in the in vitro wound model of the study, cytotoxicity test was performed using the MTT (3-(4,5-Dimethyl-2-thiazolyl)-2,5-diphenyl-2H-tetrazolium bromide) method. According to the cytotoxicity results, IC50 values of the three different extracts were determined and based on these data, extract activities were compared in the wound scratch model created in fibroblast cell culture. In the in vivo wound model studies, 10-12 weeks old Wistar albino rats (n: 35), weighing 150-250 g, were used. Rats were randomly divided into five groups and each received a wound on the back. N-hexane, chloroform, and methanol extracts of Cephalaria syriaca L. seeds were applied topically daily according to treatment groups. A commercial external wound healing preparation was used for the positive control group, and physiological serum was used for the negative control group. Wounds were photographed on days 7, 14, and 21, and were also digitalized for measurement by drawing on transparent film. At the end of day 21, all animals were sacrificed in accordance with ethical guidelines, and tissue samples were taken from the wound area of each animal for macroscopic and histopathological examination. The findings revealed that extracts obtained from Cephalaria syriaca L. seeds did not cause significant healing in the cell culture wound model. However, in the in vivo wound model, the n-hexane extract, in particular, was found to significantly contribute to wound healing. In this group, it was determined that the wound area was completely closed by day 14, and by day 21, no scar was observed in some subjects. The high collagen accumulation detected in histopathological analyses was found to be consistent with and supportive of the macroscopic findings.