Türk spor örgütünde yönetim süreçlerinin gerçekleşme düzeyi
The implementation level of management processes in Turkish sport organization
  1. Tez No: 157113
  2. Yazar: ADNAN ERSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
-183- OZET“Türk Spor Örgütünde Yönetim Süreçlerinin Gerçekleşme Düzeyi”konulu bu çalışmanın amacı, örgüt bünyesindeki yöneticilerin, yönetim süreçlerini nasıl algıladıkları ve örgütte hangi düzeyde uygulandığını tespit etmek, bu süreçlerin etkin bir şekilde uygulanmasına yönelik önerilerde bulunmaktır. Çalışmada, araştırma problemine ilişkin olarak konu alam uzmanlarının görüşleri doğrultusunda 40 sorudan oluşan bir anket geliştirilmiştir. Anket formu geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapıldıktan sonra yönetici personele uygulanmıştır. Araştırma evrenini Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra örgütünde görev yapan toplam 397 yönetici personel oluşturmuştur. Çalışma kapsamına alman yöneticilerin tamamına anket gönderilmiş, geri dönen 316 anketten eksik ve yanlış doldurulanlar çıkarılarak 308 anket değerlendirilmeye alınmıştır. Yöneticilerin kişisel bilgileri frekans ve yüzde dağılımı alınarak belirlenmiştir. Ölçekteki kişisel bilgi değişkenlerinin en az 3 olduğu durumda uygulanan tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile kişisel bilgi değişkenlerinin alt ölçeklere etkisi araştırılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmeye alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 10.0 programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alman yönetici personelin %36.7'sinin 46-50 yaş grubunda, %90.3'ünün bay, %24.7' sinin beden eğitimi ve spor alam mezunu, %35.7'sinin örgütteki mevcut görevinde 12 yıldan fazla görev yaptığı, %45.5'inin 21 yıl ve daha fazla toplam hizmet süresine sahip oldukları görülmüştür. Yönetici personelden %55.8'inin faaliyetlerinde plan yaptıkları %42.5'inin örgütte sorumluluklara denk olarak yetki verilmediği, %38 'inin emirlerin yazılı olarak verilmediği, %40.6'sının karar verirken astlarına danışmadığı, %41.9'unun birimler arasında işbirliği olduğu ve %37.7'sinin çalışanların kendi kendilerini denetleme imkanının verilmediği şeklinde görüş bildirdikleri tespit edilmiştir.-184- Sonuç olarak, yöneticilerin faaliyetlerinde plan yaptıkları, fakat planların değişen şartlara göre esnekliğinin olmadığı, örgütte görev yetki ve sorumlulukların açık ve yazılı olarak verilmediği tespit edilmiştir. Yöneticilerin yetki devri ilkesini fazla kullanmadıklan, kararlarında tarafsız oldukları, fakat astların karar vermeye katılmadıkları, örgüt birimleri ve çalışanları arasında orta düzeyde bir koordinasyonun olduğu, örgüt çalışanlarına kendi kendilerini denetleme imkanı verilmediği ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
-185- SUMMARY The aim of this study“The Implementation Level of Management Processes In Turkish Sport Organization”is to establish how managers in organizations perceive management processes and in what level these are applied, and to make proposals for the implementation of these processes effectively. In this study a questionnaire with 40 questions is developed in line with the views from field experts in relation to the research problem. The questionnaire is conducted after the validity and reliability of it has been proved. The total 397 managing personnel within the centre and provinces of the Directorate General of Youth and Sports constitute the population survey of the study. The questionnaires are sent to all these managers, and 308 of them are evaluated excluding the misfilled ones. The personal information of managers is determined through distribution of frequence and percentage.The results obtained having studied the effect of personal information variables to sub-scales are assessed through one way analysis of variance (ANOVA) which is used when variables in personal information in the scale is at least 3. SPSS 10.0 is used in data analysis. It is established that 36.7 percent of the managing personnel in the study are between the ages of 46 and 50, 90.3 percent of them are male, 24.7 percent of them are graduated from physical education and sports field, 35.7 percent of them have been in the same position for more than 12 years in the organization, and 45.5 percent of them have served 21 years or more. It is further noticed that 55.8 percent of these managing personnel stated that they made plans in the activities, 42.5 percent of them said that they were not given authority in line with their responsibilities in the organization, 38 percent of them stated that orders were not given written, 40.6 percent of them said that they did not consult their inferiors, 41.9 percent of them said that there was coordination among the units and 37.7 percent of them stated that they were not provided with the opportunity of self- inspection.-186- As a result, it is established that managers made plans in their activities, yet the plans were not flexible in accordance with the changing situations, and authority and responsibility in the organization were not given written and clearly. It has become manifest that managers did not use the principle of authority hand over often, were fair in their decisions, but the inferiors were not involved in making decisions, there was an average coordination among the units of organization and employees, and the employees within the organization were not provided with the opportunity to inspect themselves.