Üniversite öğrencilerinin spor taraftarlığıyla ilgili davranışları üzerine bir araştırma
The investigation of sports spectator behaviours of university students
  1. Tez No: 157114
  2. Yazar: SELÇUK GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
99 ÖZET Araştırmada üniversite öğrencilerinde taraftarlığa neden olan etmenler, spor taraftarlığı özdeşleşme düzeyi ve spor meraklılığını tespit etmek amacıyla Gazi Üniversitesinin psiko-sosyal alanlarda eğitim-öğretim veren fakülte ve yüksekokullarında öğrenim gören 2003-2004 eğitim-öğretim yılında 60 soruluk bir anket formu düzenlenerek anket uygulanmış, toplanan verilerin analizi yapılıp, yorumlanarak sonuç çıkarılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin %69.7'si erkek (n=310), %30.3'ü kız öğrencilerden oluşmuştur. Öğrencilerin yaşlan ortalama 22.84±2.38 yıl (n=445) iken, kız öğrencilerin ortalama 22.20±2.06 yıl (n=135), erkek öğrencilerin 23.1 1± 2.46 yıl (n=310) olarak belirlenmiştir. Yaş dağılımları ise, en fazla %59.3 oranında 20-23 yaş grubunda (n=264), %32.1 oranında 24-27 yaş grubunda (n=143) yoğunlaştığı görülmektedir. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde denekler tarafından sorulara verilen yanıtların yüzdesel değerleri (%) ve frekans dağılımları, aritmetik ortalama ve standart sapmaları elde edilmiş, ölçeklerin aritmetik ortalama (X ) ve standart sapmaları çapraz tablo karşılaştırmaları yapılarak deneklerin görüşlerinden anlamlar çıkarılmıştır. Ayrıca deneklerin görüşleri demografik özelliklere, göre İlişkisiz (Bağımsız) Örneklemler T-Testi (Independent Samples T-Test), ilişkisiz öraeklemler için Tek Faktörlü Varyans Analizi (One- Way Anova) ve Ki-kare (x2) testleri SPSS 12.0 paket programında hesaplanarak alfa 0.05 ve 0.01 düzeyinde anlamlılık düzeyleri aranmıştır. Öğrencilerin taraftar olmalarında etken olan unsurlar olarak, kulübün başarılarının en yüksek etkiye sahip olduğu görülmektedir %60.6 (n=256). Taraftan olunan kulübün popülerliği ikinci önemli etken konumundadır %45.1 (n=189). Taraftar olma yaşlanyla takımla özdeşleşme düzeyleri karşılaştınl dığmda, 13 yaş ve altında taraftar olan öğrencilerin daha büyük yaşlarda taraftar100 olanlara göre takımlarıyla özdeşleşme düzeylerinin daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiş ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (PO.01). öğrencilerin siyasi düşünceye veya başka bir organizasyona taraf olma durumları ile öğrencilerin taraftar oldukları takımı destekleme düzeyi karşılaştırıldığında, öğrencilerin bir siyasi düşünceyi destekleme düzeyi yükseldikçe taraftar olduğu takımı desteklemenin de artmakta olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (PO.01). Öğrencilerin taraftar oldukları takımı destekleme düzeyi ile inanç (din) düzeyi karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (P0.01). Öğrencilerin takımlarım destekleme düzeyleri ile spora ilgi düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır (PO.01) Öğrencilerin taraftan oldukları takım ile özdeşleşme ölçek düzeyleri X=2.8813 olarak bulunmuş ve bu değer özdeşleşme ölçeğine göre,“orta düzey”olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin taraftan olduklan spor branşına göre özdeşleme ölçek değerlerinde futbol branşının taraftarlarının diğer branş taraftarlarına göre daha yüksek düzeyde özdeşleşmiş olduklan görülmektedir (X=3.0893±0.99467). Aralarındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (PO.01). Yapılan çalışmada; öğrencilerin taraftar olmalarında, takımlarının başanlı ve popüler olmasının en büyük etkiye sahip olduğu, aile etkisinin ise, daha düşük olduğu görülmüştür. Takımlarım değiştirmelerinde ise, takımın başansızlıklannm en büyük etkiye sahip olduğu görülmüştür. Öğrencilerin taraftar olma yaşlan küçüldükçe, hem takımıyla daha fazla özdeşleştiği, hem de spor merakının arttığı ve kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha düşük düzeyde özdeşleştikleri görülmüştür.101 Sonuç olarak; öğrencilerin, takımlarıyla orta düzeyde özdeşleşmiş olduğu, duygusal değil de seçici bir taraftar davranışı sergilediği, sporda şiddet görmek istemediği, fair play'a uygun davrandığı, taraftarlık kimliğini öne çıkarmadan, genel kimliklerini zenginleştirme unsuru olarak kullandıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
102 SUMMARY This study is concerned with the factors which cause one to become a supporter, the level of sports supporter, and the determination of interest sport upon the students studying the in the faculties of Gazi University which give education in physico-social areas in 2003-2004 academic year. The students were subjected a 60 question survey and the collected data were statistically analyzed. There were several conclusion drawn and proposals made. 67.7% (n=310), of the students were male and 30.3 % of the students were female. The average ages of the male and female students were 22.84±2.38 (n=445) and 23.1 1± 2.46 (n=135 years of age respectively. The age distribution was concentrated within 20-23 age group with 59.3 % (n=264) and within 24-27 age group with 32.1 % (n=143). In the evaluation of the experimental data the percentage values (%) and the frequency distribution, arithmetic means and standard deviation of the answers given by the students were computed and the arithmetic means (X) and the standard deviation of the measurements were compared by cross tables in order to define the significance of the opinions of the samples. Apart from those the opinions of the samples were evaluated according to their demographical features by the use of Independent Samples T-Test, One- Way Anova test and (x2) test using SPSS 12.0 software at 0.05 and 0.01 significance levels. The most significant factor for the students to become a sport fans is the success of the respective club with 60.6% (n=256) followed by the popularity of the club with 45. 1 % (n=l 89). The student fans below 13 years of age have a bigger tendency to identify themselves to their respective teams than the ones at higher ages at a statistically significant extent (PO.01). There was statistically significant correlation between the students' level of support of a political organization and their level of support of a sport team (PO.01).103 The comparison of the level of the religions beliefs and the level of the support of their respective teams also yielded a statistically significant correlation (PO.01). According to it the ones with higher level of religious beliefs ( good- and very good ) support their teams at high or very high levels (PO.01). When the level of the support of the students of their respective teams is investigated it is seen mat 30.3% support their teams at very high and 23.7 % support their teams at high level. There is not a significant correlation between the level of support and gender (P>0.01). There is also no significant relation between the level of support of the students and their interest towards sports (P>0.01). The level of the students to identify themselves with the teams they support was found as X=2.8813 which corresponds to“medium level”in personal identification scale. The levels of the students to identify themselves with the teams they support was found to be higher in football (X=3.0893±0.99467) at a statistically significant extent compared with the other sport branches (PO.01). The study revealed that the biggest factor for the students to become sport fans was the success of the club they support. The effect of the parents was found to be minimal. The change of the teams supported is mainly effected with the failure of the teams to become successful. The lower the age of the students the higher the personal identification with the club supported and the interest in sports. The personal identification level of the girls was found to be lower than boys. In conclusion it was observed that the personal identification levels of the students with their respective teams was at medium level, they were not sentimental but selective, they acted in accordance with fair-play and did not want to see violence in sport, they refrained from exposing their supporter identity and tried to enrich their own identities.