Türk elit bayan futbol oyuncularının bir sezona ait fiziksel fizyolojik parametrelerindeki değişikliklerin inclenmesi
Evaluation of seasonal changes on some physical and physiological parameters of elite Turkish female soccer players
- Tez No: 157112
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-89- OZET Bu çalışmanın amacı: Türk elit bayan futbol oyuncularının bir sezon boyunca fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin değerlendirilmesi ve diğer spor branşlarındaki bayan sporcularla karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya 20 elit bayan futbol oyuncusu katılmış ve sporcuların sezon başı, sezon ortası ve sezon sonu olmak üzere üç adet ölçümleri alınarak fiziksel ve fizyolojik değişiklikler incelenmiştir. Bayan futbolculara uygulanan ölçümler sırasıyla şunlardır: kilo değişimleri, vücut yağ yüzdeleri, kan basmcı ve istirahat kalp atım sayıları, bacak, sırt ve pençe kuvvetleri, aerobik ve anaerobik güçleri, dikey sıçrama yükseklikleri, 20 m sprint ve 5x20 m süratte devamlılık değerleridir. Verilerin analizi sonucunda, genelde tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yapılan astatistiksel değerlendirmeler sonucunda deney grubundaki deneklerin fizyolojik parametreleri üç ölçüm sonrası elde edilen değerler arasındaki fark ve farklılıkların anlamlılık düzeyleri incelendiğinde, deneklerin bacak kuvveti değerleri; 1. ve 2. ölçüm sonrası 0.01 düzeyinde anlamlı iken, 1. ve 3. ölçüm ile 2. ve 3. ölçümler arasında anlamlı fark bulunamadı. Sol el, sprint, aerobik ve anaerobik güç değerlerine bakıldığında ise; 1. ve 2. ölçüm ile 1. ve 3. ölçümler arasında 0.01 düzeyinde anlamlı fark bulunurken, 2. ve 3. ölçümler arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Vücut yağ yüzdesi, esneklik ve süratte devamlılık değerlerinin; 1. ve 2. ölçüm, 1. ve 3. ölçüm ile 2. ve 3. ölçüm değerlerinin her birinde 0.01 anlamlılık düzeyinde fark bulunmuştur. Sırt ve dikey sıçrama değerlerinin; 1. ve-90- 2. ölçüm ile, 1. ve 3. ölçümlerinde 0.01 düzeyinde anlamlı fark bulunurken, 2. ve 3. ölçümler sonucunda ise 0.05 düzeyinde anlamlı fark bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler ışığında genelde tüm verilerde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Bu farkların bulunmasının nedenleri, yapılan maç ve antrenman programlarının sporculara olan uygunluğu ve verimliliği olabilirken bir diğeri sporcuların, uygulanan antrenman programlarına olan devamlılığı ve disiplinli spor yaşamları olabilir. Diğer bir sebep ise deneklerin sezona başlamadan önce uzun süredir spor yapmamış olmaları olabilir.
Özet (Çeviri)
-91- ABSTRACT The purpose of this research was to evaluate the physical and physiological parameters of Turkish elite female soccer players throughtout one season and to compare with the athletes from in the other sport branches. 20 athletes have been involved into the research, and the physical and physiological changes of the athletes have been inspected by getting three unit measurement as at the beginning, in the middle and at the end of season. The measurements applied to soccer football players was within a range below: the changes of weight, the percentages of body fat, blood pressure and the resting heart ratio, the strength of their legs, backs and paw, aerobic and anaerobic power, the height of their vertical spring, their continuity values within the speed at 20m sprint and 5x20m. As a result of statistical analysis, expressive differences have generally been found. At the result of statistically evaluation as the physiological parameters of the subjects in the experiment and their levels of difference and differences among the values after three measurement were inspected by, it has expressive at the level of 0.01 after 1st and 2nd measurement whereas there has been found no an expressive difference after 2nd and 3rd measurement with 1st and 3nd measurement. When also focusing on the strength values of left hand, sprint, aerobic and anaerobic, there has been found an expressive difference among 1st and 2nd measurement and 1st and-92- 3nd measurement at the level of 0.01 whereas there has been found no an expressive difference after 2nd and 3rd measurement. The values of the percentages of body fat,elasticity, the speed continuity have been different in each 1st and 2nd, 1st & 3nd and 2nd & 3rd measurement at the level of 0.01. It is determined that the values of back and vertical spring have been different in 1st and 2nd measurement and 1st and 3nd measurement at the level of 0.01 however they have been different in 2nd and 3rd measurement at the level of 0.05. As a result, some expressive differences have generally been found in all data by the results of knowledge above. The reasons of being found of these differences might be such as whether the matches or exercise schedules are suitable and productivity for athletes, and the other is whether the continuity to exercise applied by and the disciplined sportive life of athletes. The other reason which is also that the athletes have not done sport for a long time the prior to time they start the season may be considered as a factor to the findings in the results.