Karate yapan 8 yaşındaki erkek çocuklarda uyarılmışlık düzeyinin reaksiyon zamanı üzerine etkisi
The effect of level of arousal to reaction time on the 8 year-old male children who are practising karate
  1. Tez No: 157127
  2. Yazar: GÜLAY GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET KARATE YAPAN 8 YAŞINDAKİ ERKEK ÇOCUKLARDA UYARILMIŞLIK DÜZEYİNİN REAKSİYON ZAMANI ÜZERİNE ETKİSİ Güzel, Gülay Yüksek Lisans, Anternörlük A.B.D. Tez Danışmanı: Prof. Dr. Hülya GÖKMEN Mayıs-2004, 92 sayfa Bu çalışmanın amacı, karate yapan 8 yaşındaki çocuklara uygulanan senaryo ve derinleşen gevşeme çalışmaları sonucu değişen uyanmışlık düzeylerinin reaksiyon zamanlarına olan etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada yaş ortalamaları 8 ± 0 yıl olan gönüllü 10 erkek çocuk denek olarak kullanılmıştır. Deneklerin normal, düşük ve yüksek uyarılmışlık düzeyleri kalp atım hızı ve kan basıncı değerleri ile belirlenmiştir. Reaksiyon zamanı ise Newtest-1000 ile belirlenmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Wilcoxon ve Friedman istatistik teknikleri kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda işitsel reaksiyon zamanında anlamlı bir değişiklik görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF LEVEL OF AROUSAL TO REACTION TIME ON THE 8 YEAR-OLD MALE CHILDREN WHO ARE PRACTISING KARATE Güzel, Gülay MS, Education of Training Supervisor: Prof. Dr. Hülya GÖKMEN May- 2004, 92 pages The purpose of this study was to examine the effects of the variation level of arousal at the times of reaction times which changed when relaxion exercise is done and a scenario was played which is applied on the 8 year-old male children who are practising karate. The study was done on the 1 0 volunteered male subject who were 8 years old. The subject' s normal, low and high level of arousal were determined by the heart rate and blood pressure. Reaction time was determined by the measuring tool. For the statical analysis of the values Wilcoxon and Friedman statical thecnics were used. At the results of the study, there was no significant difference on auditory reaction time (p>0.05).