Reaktif artritlerde etyolojik etkenlere göre klinik bulgular
- Tez No: 157143
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI. ÖZET Bu çalışma, GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD'na akut/subakut artritle başvuran, reaktif artrit şüphesi olan 58 hasta üzerinde yapıldı. Bu çalışmanın amacı; reaktif artrit şüphesi olan hastalarda etyolojik ajanların belirlenerek klinik ve laboratuvar bulgularının araştırılması, reaktif artritlerle tanımlanmamış artritler arasındaki ve Chlamydial ve non-Chlamydial reaktif artritler arasındaki klinik ve laboratuvar farklılıkların ortaya konmasıdır. Ellisekiz hastanın tanısal kriterlerle uyumlu olan 42'si reaktif artrit olarak tanımlanmıştır. Diğer 16 hasta ise tanısal kriterleri tamamlamadığı için tanımlanmamış artrit grubunda yer almıştır. Hastaların 34'ünde (%58.6) tetikleyici enfeksiyon etkeni veya geçirilmiş enfeksiyonun kanıtı mikrobiyolojik ve serolojik yöntemlerle belirlenmiştir. Reaktif artrit grubu ile tanımlanmamış artrit grubu klinik ve laboratuvar parametreleri yönünden karşılaştırılmıştır. Reaktif artrit grubunda ekstraartiküler bulgular, HLA B27 pozitifliği, ESR ve CRP düzeylerinde tanımlanmamış artrit grubuna göre anlamlı artış kaydedildi. Her iki grup eklem tutulum sıklığı ve diğer parametreler yönünden benzer bulunmuştur. Chlamydial reaktif artrit'li 12 hastayı içeren grup ile diğer reaktif artrit'li 30 hastayı içeren grup klinik ve laboratuvar parametreleri yönünden karşılaştırılmıştır. Chlamydial reaktif artrit grubunda, diğer reaktif artrit grubuna göre artrit sıklığı, şiş eklem sayısı ve CRP düzeyi anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Her iki grubun eklem tutulum sıklığı ve diğer parametreler yönünden benzer olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; reaktif artrit'lerde ekstraartiküler bulguların sıklığının arttığı, daha çok alt ekstremite eklemlerinin tutulduğu, eklem tutulumun paterninin daha çok oligoartrit şeklinde olduğu, hastalığın ciddi seyredebildiği görülmektedir. Chlamydia özellikle erkeklerde ReA'in sık görülen nedenlerindendir. Eklem semptomları hafif ve hastalık ılımlı seyretmektedir. Hastalarda sıklıkla diz, ayak bileği ve MTP eklemler tutulmaktadır. Monoartritle seyreden artropatilerde Chlamydial ReA'te ayırıcı tanıda düşünülmelidir. Chlamydial ReA'te kronikleşme potansiyeli ve eklemlerde deformite görülme riski düşük oranlarda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study was performed on 58 patients with acute/subacute arthritis, who were considered as the reactive arthritis in the Physical Medicine and Rehabilitation Department of GATA. The aim of this study is to investigate the clinic and laboratory findings by determining the etiologic agents in the patients with reactive arthritis and to establish the clinic and laboratory differences between reactive arthritis and undifferentiated arthritis and between Chlamydial and non-Chlamydial reactive arthritis. Fortytwo, who have displayed the diagnostic criteria, of 58 patients were defined as the reactive arthritis. The other 16 patients were included in the undifferentiated arthritis group as they did not complete the diagnostic criteria. The evidence of the triggering agent of any infection were determined in 34 of the patients (58.6%) by microbiological and serological methods. Reactive arthritis and undifferentiated arthritis groups were compared in terms of the clinical and laboratory parameters. Extraarticular findings, HLA B27 positivity and ESR and CRP levels were significantly increased in reactive arthritis group when compared with the undifferentiated arthritis group. Both groups were similar for the joint involvement and the other parameters. The group including 12 patients with Chlamydial reactive arthritis and the group including 30 patients with the other reactive arthritis were compared for clinical and laboratory parameters. In Chlamydial reactive arthritis group, the frequency of arthritis, the number of swelled joints and the CRP level were found significantly low if compared with the other reactive arthritis group. Both groups were determined to be similar for the joint involvement and the other parameters. As a result, it has been seen that in reactive arthritis the frequency of the extraarticular findings have increased, and mostly the lower limb joints in an oligoarticular pattern have been involved, and that the disease may have a severe course. Chlamydia is one of the leading causes of ReA in especially the males. The joint symptoms are mild and the disease has a mild course. Knee, ankle and MTP joints have been commonly involved in these patients. Chlamydial ReA should be considered in the differentiated dignosis of the arthropaties associated with the monoarthritis. In Chlamydial ReA the chronicity potentiation and the occurence risk of the deformities in the joints are in low proportions. 62