Çocuklarda artrit etyolojisi
Etiology of arthritis in children
  1. Tez No: 704874
  2. Yazar: AYKUT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çocukluklarda eklem yakınmalarına çok geniş bir hastalık grubu sebep olmakta ve sık görülmektedir. Çalışmamızın amacı hastanemize artrit ile başvuran çocuklarda artrit etyolojisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları genel poliklinik ve yan dal polikliniklerine (Romatoloji, Kardiyoloji, Enfeksiyon hastalıkları, Hematoloji, Onkoloji ve Acil)“Ocak 2016 – Aralık 2019”tarihleri arasında başvuran ve artrit tanısı alan 424 hastanın elektronik kayıtları ve dosyaları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Yaş ortalaması 8,68±4,30 yıl (0,07-17,92), 218 (%51,4)'i kız olan 424 hastanın %23,6'sına reaktif artrit, %19,6'sına JİA, %16.3'üne otoinflamatuar hastalık, %14.2'ine vaskülit, %12'sine ARA, %5.2'sine malign hastalık, %4.7'sine septik artrit, %2.8'ine ortopedik hastalık, %1.7'sine otoimmün bağ dokusu hastalığı tanısı konuldu. Septik artritli hasta grubunun başvuru yaşı [5.08 (0.07-13.43)] diğer grupların başvuru yaşından küçüktü. Postenfeksiyöz reaktif artritlerin başlangıç yaşı da ARA ve osteosarkomlu hastaların başlangıç yaşlarına göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde düşük bulundu (p=0,017 ve p=0.000). Hasta gruplarında cinsiyet dağılımları farklı değildi (p>0.05). Başvuruda hastaların tamamında eklem ağrısı, %71.9'unda şişlik, %22'sinde ısı artışı, %13.9'unda kızarıklık, %63.7'sinde hareket kısıtlılığı saptandı. En sık tutulan eklem diz (%55)'di. JİA'da küçük eklem tutulumu diğer hasta gruplarına göre daha sık (elin küçük eklemlerinin artriti %19,3, ayak küçük eklemleri %3,6) saptandı. Hastaların %46.9'unda monoartiküler, %44.1'inde oligoartiküler, %9'unda poliartiküler tutulum vardı. Hastaların %68.9'unda akut, %12.5'inde subakut, %18.6'ında kronik artrit saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Joint complaints in childhood are caused by a wide range of diseases and are common. The aim of our study is to evaluate the etiology of arthritis in children. Materials and Methods: In this study, electronic records and files of 424 patients who were diagnosed with arthritis between“January 2016 - December 2019”in Ankara University Faculty of Medicine, Pediatric general outpatient clinics and Departments of Rheumatology, Cardiology, Infectious diseases, Hematology, Oncology and Emergency were retrospectively evaluated. Results: The mean age of 424 patients was 8.68±4.30 years (0.07-17.92), of which 218 (51.4%) were girls. 23.6% of the patients had reactive arthritis, 19.6% JIA, 16.3% autoinflammatory disease, 14.2% vasculitis, 12% ARF, 5.2% malignant disease, 4.7% septic arthritis, 2.8% with orthopedic disease, and 1.7% autoimmune connective tissue disease. The age of the patients with septic arthritis [5.08 (0.07-13.43)] was lower than the age of the others. The age of patients with postinfectious reactive arthritis was also statistically significantly lower than the age of onset of patients with ARA and osteosarcoma (p=0.017 and p=0.000). Gender distribution was not different in the patient groups (p>0.05). Joint pain was found in all patients, swelling in 71.9%, heat increase in 22%, redness in 13.9%, and limitation of movement in 63.7%. The most frequently involved joint was the knee (55%). Small joint involvement was more common in JIA compared to other patient groups (19.3%, arthritis of the small joints of the hand, 3.6% of the small joints of the feet). Monoarticular involvement was present in 46.9%, oligoarticular involvement in 44.1%, and polyarticular involvement in 9% of the patients. Acute arthritis was found in 68.9%, subacute in 12.5%, and chronic arthritis in 18.6% of patients.