Kliniğimizde son 10 yılda yatan septik artrit tanılı hastaların değerlendirilmesi
Kli̇ni̇ği̇mi̇zde son 10 yilda yatan septi̇k artri̇t tanili hastalarin değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 708390
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş Septik artrit, çocukluk çağının önemli mortalite ve morbidite sebeplerindendir. Septik artrit enfeksiyonları, ciddi kalıcı sekellere veya bazı vakalarda hızlı ilerleyerek mortaliteye yol açabileceğinden acil ve doğru tanı gerektiren hastalıkların başında gelir. Bu çalışmamızla; septik artrit ön tanısıyla hastaneye yatan çocuklarda retrospektif olarak septik artritlerin genel özelliklerini saptamayı amaçladık. Bu çalışma ile hem etiyolojik nedenler araştırılmış olup hem de mikroorganizmaların sebep olduğu hastalık şiddetini, yaşlara göre dağılımını, cerrahi müdahale gerekip gerekmediği cinsiyet farkı olup olmadığını, radyolojik özelliklerini ve bu hastalığın morbiditeye etkisi gibi verileri taramayı planladık. Gereç-Yöntem Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'mizde septik artrit tanısı ile yatmakta olan ve çalışmaya alınan olguların demografik özellikleri (yaş ve cinsiyet), başvuru zamanı, başvuru yakınmaları (eklemde ağrı, ısı artışı, hareket kısıtlılığı, şişlik), hastaya ponksiyon ve debritman yapılıp yapılmadığı daha önce hazırladığımız çalışma formlarına kaydedildi. Hastaların laboratuvar bulgularından; lökosit sayısı, mutlak nötrofil sayısı, mutlak lenfosit sayısı, C-Reaktif protein (CRP), sedimantasyon, ultrason görüntüleri, Manyetik Rezonans görüntüleri ve son olarak kan ve eklem sıvısı kültürleri değerlendirildi. Hastaların bilinen kronik hastalıkları ve hastanede yatış süreleri kaydedildi. Bulgular Çalışmaya, septik artrit ön tanısı ile kliniğimize yatırılan 26 hasta dâhil edilmiştir. Hastalarımızın 15 (%57,69)'i erkek, 11 (%42,31)'i kızlardan oluşmaktadır. Erkeklerin yaş ortalamaları 8,96±4,42 yıl, kızların yaş ortalamaları 8,46±4,83 yıl saptanmıştır. Tutulan bölge dağılımları; sol diz 7 (%26,92), sağ diz 6 (%23,08), sağ kalça 5 (%19,23), sol kalça 2 (%7,69), sağ ayak bileği 2 (%7,69), sol el bileği 2 (%7,69), sol ayak bileği 1 (%3,85) ve sağ dirsek 1 (%3,85) şeklindedir. viii Klinik olarak 19 (%73,08) hastada ağrı, 17 (%65,38) hastada hareket kısıtlığı, 13 (%50,00) hastada ısı artışı, 8 (%30,77) hastada şişlik, 3 (%11,54) hastada ateş, 1 (%3,85) hastada huzursuzluk saptanmıştır. Hastaların 20 (%76,96)'sinde eklem sıvısı kültürü yapılmış, 4 (%15,38) hastada Staphylococcus aureus, 1 (%38,5) hastada Salmonella enterica, 1 (%38,5) hastada Streptococcus pyogenes üremesi gözlenirken, 14 (%53,85)'ünde üreme olmamıştır. Olgularımızdan 11 (%57,89)'inde, ponksiyon sıvısında hücre varlığı görülmüştür ve 14 (%83,85) hastada debritman yapılmıştır. Sonuç Septik artrit ön tanılı hastalarda erken teşhis ve tedaviye hızlı başlamak oldukça önemlidir. Tanı konulduktan sonra debritman yapılıp uygun antibiyoterapiyi başlamak gerekir. Hastaya multidisipliner yaklaşılmalıdır. Yapılan eklem ponksiyonu ve alınan kültürler, ampirik başlanan antibiyotik tedavilerin düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction Septic arthritis is one of the important causes of mortality and morbidity in childhood. Since septic (infectious) arthritis may lead to serious permanent sequelae or, in some cases, rapidly progressing mortality. It is one of the diseases that require urgent and accurate diagnosis. With this study; we aimed to retrospectively determine the general characteristics of septic arthritis in children hospitalized with a pre-diagnosis of septic arthritis in our clinic. With this study, both etiological causes were investigated, and we planned to scan data such as the severity of the disease caused by microorganisms, its distribution by age, whether there is a need for surgical intervention, whether there is a gender difference, radiological features, and the effect of this disease on morbidity. Material and methods The demographic characteristics (age and gender) of the patients hospitalized in our Pediatric Health and Diseases Clinic with a diagnosis of septic arthritis, application time, complaints (pain in the joint, temperature increase, limitation of movement, swelling), and whether the patient was punctured or debrided or not recorded in the work forms we prepared before. From the laboratory findings of the patients; Leukocyte count, absolute neutrophil count, absolute lymphocyte count, C-Reactive protein (CRP), sedimentation, ultrasound images, MR images and finally blood and joint fluid cultures were evaluated. Known chronic diseases of the patients and length of hospital stay were recorded. x Results Twenty-six patients hospitalized in our clinic with a pre-diagnosis of septic arthritis were included in the study. Fifteen (57.69%) of our patients were boys and 11 (42.31%) were girls. The mean age of the boys was 8.96 ± 4.42 years and the mean age of the girls was 8.46 ± 4.83 years. Occupied region distributions; left knee 7 (26.92%), right knee 6 (23.08%), right hip 5 (19.23%), left hip 2 (7.69%), right ankle 2 (7.69%) left wrist 2 (7.69%), left ankle 1 (3.85%) and right elbow 1 (3.85%). Clinically, pain in 19 (73.08%) patients, movement limitation in 17 (65.38%) patients, temperature increase in 13 (50.00%) patients, swelling in 8 (30.77%), 3 (11.54%) patient, fever, and restlessness in 1 (3.85%) patient. Joint fluid was cultured in 20 (76.96%) of the patients, Staphylococcus aureus in 4 (15.38%) patients, Salmonella enterica in 1 (38,5%) patient, Streptococcus pyogenes in 1 (38,5%), 14 There was no reproduction in (53.85%). The presence of cells in the puncture fluid was observed in 11 (57.89%) patients. Debridement was performed in 14 (83.85%) patients. Conclusion In patients with a pre-diagnosis of septic arthritis, early diagnosis and rapid initiation of treatment is very important. After the diagnosis is made, debridement should be done and appropriate antibiotherapy should be started. The patient should be approached in a multidisciplinary way. Joint puncture and cultures taken are very important in terms of regulating empirical antibiotic treatments.