Yanık eskarı eksizyonu sonrası uygulanan cilt allogreftlerinin canlılığı ve mortalite üzerine immünsupresif tedavinin etkisi
Effects of immunosupressive treatment on skin allografi suruival and mortality after burn eschar excision
- Tez No: 157212
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ÇETİNKALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada geniş yanık oluşturulmuş hayvan modelinde, değişik dozlardaki CsA tedavisinin klinik sürece etkileri deneysel ortamda araştırılması, mortalite olan etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ağırlıkları 180-200 gram arasında değişen 48 adet Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı Deney protokolünde yanık oluşturulacak gruplardaki sıçanların(36 adet) sırtları, büyüklüğü vücut yüzeylerinin %30 u kadar olan ve içinde 95 derece C sıcaklığında su bulunan kaba daldırıldı ve 10 saniye bekletilerek 3. derece (tam kalınlıklı) yanık oluşturuldu. Geri kalan 12 hayvan haşlanma yanığına maruz bırakılmadı. Tüm gruplardaki sıçanların vücutlarının aynı %30 luk bölümü erken eskar eksizyonu klinik uygulamalarını taklit etmek için yanık sonrası kritik dönem olan ilk 48 saati takiben eksize edilerek allogreft uygulandı. Yanık oluşturulan hayvanlardan 12 adeti greftlendi ancak immünsupresyon uygulanmadı. Kalan 24 hayvan ise iki değişik gruba ayırarak iki değişik dozda CsA uygulandı. Böylece sıçanlar dört gruba ayrılmış oldu. Grup 1: (n:12) yanık oluşturulmamış ancak cerrahi müdahale yapılmış (eksizyon ve allogreft) kontrol grubu (ilaç verilmedi). Grup 2: (n:12) yanık sonrası erken eskar eksizyonu ve allogreft uygulanan grup( ilaç verilmedi). 24Grup 3:(n: 12) yanık sonrası erken eskar eksizyonu ve allogreft uygulamasını takiben 15 gün CsA 10 mg/kg/gün verilen grup. Grup 4: (n:12) yanık sonrası erken eskar eksizyonu ve allogreft uygulamasını takiben 15 gün CsA 20 mg/kg/gün verilen grup. Deneklerin gruplara göre allogreft yaşam süreleri ve yaşayan denek sayıları hesaplandı. Sonuç: Allogreft yaşam süresi kontrol grubunda 6.1 ±1.7 gün düzeyinde iken sırasıyla grup 2 de 11.4±3.1 gün, grup 3 de 29.6±5.2 gün, grup 4 de 38.8±6.8 gün olarak bulundu. Tüm gruplar arasında anlamlı fark mevcuttu (p0.05). Tartışma: bu çalışma literatürdeki diğer çalışmalar gibi CsA nın mortalite ve allogreft yaşam süresi üzerine olumlu etkilerini desteklemektedir. Ancak çalışmamızda yüksek doz CsA nın, düşük doz CsA tedavisine oranla allogreft yaşam süresini uzatmasına rağmen mortalite üzerine olumsuz etkisi 25olduğu ortaya kondu. Bütün bunlara dayanarak geniş yanıklı olgularda erken ekslzyon ve allogreft uygulamalarının CsA ilaç düzeyinin yan etkilerinin kontrol altında tutulabileceği daha düşük dozlarda yapılmasının uygun olacağı sonucuna varıldı. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate different doses of CsA treatment to mortality on a massive burned animal model. Materials and Method: 48 Wistar Albino rats each weighting 180 - 200 grams were used in this study. We have performed full thickness grade III burn, which was %30 of total body surface on the back sides of 36 rats, by immersing the rats in boild water of 95c° for 10 sees. Remaining 12 rats were not exposed to any boild water. We performed eschar exicism and allogreft to same %30 body surface of all rats in all groups in order to imitate chimical eschar exicisim procedure, after first 48 hours after burning which is vritical time allograft were performed to 12 burned rats but immurosupression was not applied remining 24 animal were divided in two groups and two differend dosage of CsA were applied There fore, we had been able to classfield all the rats in four groups. Group 1:(n:12) Control group; allografted without burn (no drug was given) Group 2:(n:12) Animals were received burn and early eschar excision and allografted but no drug were given. Group 3:(n:12) Animals were burned and allografted in a similar fashion and were given CsA 10 mg/kg/day for 30 days Group 4:(n:12) Animals were burned and allografted in a similar fashion and were given CsA 20 mg/kg/day for 30 days 27Results : Allograft survival time in control group was found to be 6.1±1.7 days; in group 2 was 11,4±3.1 days, in group 3 is 29.6±5.2 days, and group 4 was found to be 38.8±6.8 days. There has been reasonable meaningful differences in between all of the groups. İn control group (without any burn lesion) the surviving number of rats cats were 5 and 2 at 15th and 30th days respectivey. On other groups these numbers were found as 5 and 3 in group 2, 11 and 7 in group 3 and 10 and 6 in group 4 as in order. Survival times of the rats given CsA were increased significantly in control groups with burned lesims (p0,05) Discusion: This study showed that CsA treatment has positive effects on mortality and allograft survival as supported by other studies. Beside this its also shown that although high dose CsA treatment prolongs allograft survival time comparing with low dose CsA treatment, it has also negative effect on mortality. 28