EGF ve VEGF genleri modifiye edilmiş kültüre allojenik rat keratinosit kültürünün diyabetik ratlarda yara iyileşmesine etkisinin araştırılması
- Tez No: 157211
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Akut ve kronik yaraların tedavisinde, otojenik ve allojenik keratinositlerin kullanımı, giderek daha yaygın hale gelmektedir. Bununla birlikte, gen tedavisi, kutanöz yaraların iyileşmesinin hızlandırılması amacıyla kullanılan ve umut vadeden tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu çalışmada, Epidermal büyüme faktörü (EGF) ve Vasküler endotelyal büyüme faktörünü (VEGF) in fazla ekspresyonunu yapan modifiye keratinositlerin, interaktif pansuman şeklinde kullanılmasıyla yara iyileşmesinin farklı mekanizmalarına etki ederek ve bozulmuş yara iyileşmesini restore edebileceği hipotezi ileri sürülmüştür. Bu amaçla, Allojenik rat keratinositleri, genetik olarak lipozom vektörlerle transfekte edilmiş ve EGF ve VEGF genlerini daha fazla eksprese edecek şekilde klonlanarak ve modifiye keratinosit haline getirilmiştir. Gen ekspresyonları, Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile transfeksiyon ve aktarım aşamalarında ortaya konmuştur. Yara iyileşmesinde etkinliğin araştırılması için streptozosin ile diyabetik hale getirililen ratlarda oluşturulan yaralar üzerine Cytoline-2® mikrotaşıyıcıları ile uygulanan modifiye keratinositler, pansuman materyali olarak kullanılmıştır. Deney gruplarında, diyabetik yaralar üzerine her bir gen için ayrı ayrı ve bir arada fazla ekspresyon yapan hücreler, kontrol gruplarında ise, hem diyabetik hem de normal ratlarda oluşturulan yaraların üzerine boş mikrotaşıyıcılar uygulanmıştır. Yara iyileşmesi, histolojik imaj analizi ve immünohistokimyasal olarak matriks metalloproteinaz 1 ( MMP-1) ve matriks proteinaz inhibitörü (TIMP-9) arasındaki balanslar değerlendirilerek takip edildi. Elde edilen sonuçlar, transfeksiyon sonrası, modifiye keratinositlerin ortalama 400 kat daha fazla gen ekspresyonu yapabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF GENETICALY MODIFIED ALLOGENIC CULTURED KERATINOCYTES WITH EPIDERMAL GROWTH FACTOR AND VASCULAR ENDOTELIAL GROWTH FACTOR IN DIABETIC RAT WOUNDS ABSTRACT The use of autologous and allogeneic keratinocytes has become widespread in the treatment of acute and chronic wound. In addition, gene therapy promises potantial to promote the treatment of cutaneous wound. In this study, we hypotized that, keratinocytes which were genetically modified by Epidermal growth factor (EGF) and Vascular endothelial growth factor (VEGF), can promote the diabetic wound healing. To adress this issue, the allogeneic rat keratinocytes were clonned with EGF and VEGF genes. Overexpressions of the gene was shown with polimerase chain and real time polimerase chain reaction reaction. The genetically Modified keratinocytes were applied in steptozosine induced diabetic rat wounds with cytoline-2® microcarrier system. Modified keratinocytes were used for each gene and all in diabetic wound exprimental model. Diabetic and normal wound treated with only microcarriers as control groups. Wound healing was evaluated with image analysis and balance of matrix metalloproteinase (MMP-l)-matrix metalloproteinase inhibitor (TIMP-1). The results showed that, genetically modified keratinocytes were produced overexpression than 400 fold compared to normal keratinocytes.