Tip I diyabette bruce protokolünün komplemen sistemi ve apoptozis üzerine etkisi
The effect of bruce protocol on complement system and apoptosis in type I diabets
- Tez No: 157232
- Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, tip 1 diyabetli hastalarda aerobik egzersizin hücresel immün sistem, apopitotik süreç ve kompleman sistemi üzerine olan etkisinin araştırılması hedeflendi. Bu amaçla 19 tip 1 diyabetik erkek hasta ve benzer yaşlarda 20 kontrol olgu (kronolojik yaş; tip 1 diyabetik grup (yıl) 22.1 ± 2.8, kontrol grubu 22.3 ± 2.1) çalışmaya alındı. Diyabetik grup, diyabetin metabolik kontrolü etkisini azaltmak amacıyla, diyabet süresi 5 yılın altında (diyabet süresi (yıl) 3.37 ± 1.61) ve HbA-ıC < 8 (%) olan olgulardan seçildi. Ayrıca bütün diyabetik katılımcılar intensif insülin tedavisi ile en az 1 haftalık normoglisemi periyodundan sonra teste alındı. Bütün olgulara Bruce protokolüne göre belirlenen anaerobik eşik kriter alınarak aerobik egzersiz yaptırıldı. Çalışmaya alınan tüm olguların egzersiz öncesi ve sonrası, solunum ve kalb fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla glisemi değişimleri, inspirasyon kapasitesi, maksimum ventilasyon volümü, max Vo2, egzersiz süresi, dinlenme kalb hızı, maksimum kalb hızı, 3. dakika dinlenme kalb hızı; hücresel immün sistem parametreleri (CD3, CD4, CD8); apoptotik aktivite (CD95 Fas/APO-1) ve kompleman sistemi komponentleri (C3, C4, C1 Inh) incelendi. Egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası glisemi değişimleri (mg/dl) tip 1 diyabetik grupta 151.9 ± 31.7 ve 133.1 ± 36.0, p=0.012, kontrol grubunda 91.7 ± 9.9 ve 98.4 + 17.5 bulundu, aradaki farkın anlamsız olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effect of Bruce Protocol on Complement System and Apoptosis in Type 1 Diabetes Mellitus The objective of this study was to investigate the effect of aerobic exercise on cellular immune system, apoptotic process, and complement system in type 1 diabetic patients. Patients with type 1 diabetes mellitus (n=19) and age-matched controls (n=20) were included in the study (chronological age (y); type 1 DM group, 22.1 ± 2.8, control group, 22.3 ± 2.1). Diabetic patients included in the study had a total duration of illness less than 5 years (3.37 ±1.61) and an HbAic level of £ 8%. In addition, diabetic patients were required to go through a normoglycemia period of at least 1 week prior to baseline that was achieved by intensive insulin treatment. All patients exercised, and during the exercise sessions, anaerobic threshold proposed in Bruce protocol was used. Glycemic changes, inspiration capacity, maximum ventilatory volume, max Vo2, enduration time, resting heart rate, maximum heart rate, heart rate after 3 minutes of rest; cellular immunity parameters (CD3, CD4, CD8); apoptotic activity (CD95 Fas/APO-1 ); and complement system components (C3, C4, C1 Inh) were used to evaluate respiratory and cardiac functions both before and after the exercises. Glucose levels before and after exercise were 151.9 ± 31.7 and 133.1 ± 36.0 mg/dl in type 1 diabetics (p=0.012) and 91.7 ± 9.9 and 98.4 ± 17.5 mg/dl in control groups; the difference between the groups was insignificant.