Diyabetik retinopatide lamina cribrosa kalınlığı ile optik disk vasküler dansitesinin korelasyonu
In diabetic retinopathy the correlation between lamina cribrosa thickness and optic disc vascular density
  1. Tez No: 845258
  2. Yazar: DORUK CAN SEVÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Diyabetik retinopatide (DRP'de) optik disk vasküler dansitesinin lamina cribrosa kalınlığı ve derinliğiyle arasında korelasyonunun olup olmadığını ortaya koymak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prospektif çalışmaya 30'u kontrol (Grup-1), 30'u nonproliferatif DRP (NPDR=Grup-2), 25'i proliferatif (PDR=Grup-3) DRP'li toplam 85 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların detaylı göz muayeneleri yapıldı, optik koherens tomografi anjiografiyle (OKTA) optik disk vasküler dansitesi, OKT'yle retinal sinir lifi kalınlığı, arttırılmış derinlik görüntüleme OKT'yle (EDI-OKT) lamina cribrosa kalınlığı ve derinliği, prelaminar doku kalınlığı, bruch membran açıklıkları ölçülerek kaydedildi. Gruplar Anova t-test ile karşılaştırıldı, parametrelerin ilişkisi Spearman's korelasyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (sırasıyla; p=0.741, p=0,922).
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective involved exploring the potential correlation among optic disc vascular density, lamina cribrosa thickness and depth in diabetic retinopathy. Materials and Methods: In a prospective study 85 participants were included comprising 30 in the control group (Group-1),30 with nonproliferative diabetic retinopathy (NPDR=Group-2) ,25 with proliferative diabetic retinopathy PDR=Group-3). Comprehensive eye examinations were conducted and measurements were obtained using optical coherence tomography angiography(OCTA) for optic disc vascular density,OCT for retinal nerve fiber layer thickness and enhanced depth imaging OCT(EDI-OCT) for lamina cribrosa thickness and depth,prelaminar tissue thickness and Bruch membrane openings.Groups comparisons were made utilizing an analysis of variance(anova-t) tests while the relationship between parameters was assessed through Spearman's correlation analysis. Results: No significant differences in age and gender were observed among the groups.