Pankreas adacık beta hücrelerinin flow sitometrik ve immünomanyetik izolasyonu
Flow cytmetric and immunomagnetic isolation of pancreatic islet beta cell
- Tez No: 157231
- Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
6. ÖZET Pankreas adacık p hücrelerinin insülin sentez ve sekresyon fonksiyonlarının, intrensek özelliklerinin incelenmesi ve Diabetes Mellitus'un küratif tedavisini sağlayan p hücre transplantasyonunda karşılaşılan teknik, metabolik ve immünolojik sorunların ortadan kaldırılması için pürifiye P hücrelerinin izolasyonu gerekmektedir. Çalışmada p ve non-p hücrelerinin izolasyonunda FACS ve MACS sistemleri kullanılmıştır. Wistar Albino sıçanların adacık izolasyonu kollagenaz metodu ile yapılmıştır. FACS ile separasyon öncesi hücrelerine ayrılması için adacıklara Earle's-HEPES solüsyonu içinde süspansiyon haline getirilerek Tripsin ve DNAse I ile enzimatik sindirim uygulanmıştır. Percoll ile 2 kez santrifüj sonrası elde edilen canlı hücreler yeniden süspansiyon haline getirilmiştir. Hücreler Fluo-3 AM ile 40 dakika inkübe edilerek yüklenmiş ve 2 kez yıkama yapılarak inkübasyon medyumunun temizlenmesinden sonra hücre ayırımı FACSTAR PLUS flow sitometride yapılmıştır. MACS ile separasyon öncesi Earle's-HEPES solüsyonu içinde süspansiyon haline getirilen adacıklar pipet içine alıp boşaltılarak parçalanmaları kolaylaştırılmıştır. Hücre süspansiyonuna nötral proteinaz (dispase) eklenerek mekanik parçalama işlemine devam edilmiştir. Bütünlüğü bozulmamış adacık kalmadığı anda Percoll ile santrifügasyon ile canlı hücreler ayrılarak PBS içinde süspansiyon haline getirilmiştir. Hücreler R2D6 monoklonal antikor ile 30 dakika inkübe edilmiş, yıkanmış ve PBS ile süspansiyon haline getirilerek MACS rat anti-mouse lg M microbead eklenmiştir. 30 dakika inkübasyon ve santrifüjü takiben hücre süspansiyonu Mini MACS separatörün manyetik alanına yerleştilen MS+ kolondan geçirilerek 64non-p hücreler toplanmış, kolonun manyetik alandan ayrılmasından sonra PBS ile yıkanması ile de p hücreleri elde edilmiştir. Elde edilen p ve non-p hücrelerinin viabiliteleri, insulin, glukagon içerikleri ve eşleştirilmiş insülin/glukagon molar oranları incelenmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler Student-t testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY FLOW CYTOMETRIC AND IMMUNOMAGNETIC ISOLATION OF PURIFIED PANCREATIC BETA CELLS The isolation of the purified p cells is necessary for the investigation of insulin synthesis, secretory functions and intrinsect properties and to overcome the technical, metabolic and immunological problems in p cell transplantation for the curative treatment of Diabetes Mellitus. In this study FACS and MACS systems were used for the isolation of the P and non-P cells. The islet isolation of Wistar albino rats were done with collagenase method. Before the purification by FACS islets cells were suspended in Earle's- HEPES solution and dispersed by enzymatic digestion with Tripsine and DNAse I. After 2 consecutif centrifugations with Percoll viable dispersed islet cells were recovered and resuspended. Dispersed islet cells were loaded by the incubation for 40 minutes with Fluo-3 AM and washed two times for the removal of the incubation medium. Cell sorting was made on a FACSTAR PLUS flow cytometer. Before the purification by MACS islets cells were suspended in Earle's- HEPES solution and cell dispersion was initiated mechanicly with Gibson pipette movements. Than the islet cells were dispered by the addition of neutral proteinase to the cell suspension, followed-up by the mechanical dispersion. When a II of t he islets were dispersed cell suspension was centrifugated with Percoll and resuspended in PBS. Recovered dispersed cells were incubated for 30 minutes in the presence of R2D6 monoclonal antibody, washed and resuspended in PBS mixed with MACS rat anti-mouse Ig M microbeads. After 30 minutes incubation and centrifugation, cell suspension was applied onto a 66MS+ column placed in the magnetic field of a Mini MACS separator. The non~p cells passed through and were collected. After the removal of the column from the magnet, the p cells were flushed out with PBS. The viability of the obtained p and non-p cells, their insulin and glucagon content, and the matched insulin/glucagon molar ratio were investigated. Statistical analysis was carried out with Student-t test.