A New methodology for object-oriented analysis
- Tez No: 15729
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTÜL ERÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Dinamik bir ortamda büyük ve karmaşık yazdım dizgelerine duyulan gereksinim, ilgiyi yazılım tasarımı ve geliştirmede yeni yaklaşımlara yöneltmiştir. Klasik yaşam sürecini kullanan geleneksel yazılım geliştirme problemlerinde iterasyona yer verilmez, yeniden kullanım üzerinde durulmaz, ve evreleri birleştirici bir model yoktur. Nesneye-dayalı yaklaşımlar tüm bu çıkarımlara hitap eder. Nesneye-dayalı yaşam sürecine bakıldığında çözümleme, tasarım ve uygulamadan oluşan üç geleneksel aktivite görülür. Çözümleme yazılım geliştirmenin en önemli evrelerinden biridir. Gelişim sürecinin başlangıç evrelerinde gözden kaçan hatalar sonraki evrelerde genel karışıldığa neden olabilir. Bu çalışmada nesneye-dayalı çözümleme için yeni bir metod geliştirilmiştir. Metod, nesneye-dayalı yazılım yaşam sürecinde çözümlemeden tasarım evresine daha kolay ve yumuşak geçişi amaçlamaktadır. Metodun en önemli özelliklerinin kolay okunulabiliriik ve anlaşılabilirlik olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The need to develop and maintain large complex software systems in a competitive and dynamic environment has driven interest in new approaches to software design and development Problems with traditional development using the classical life cycle include no iteration, no emphasis on reuse, and no unifying model to integrate the phases. The object- oriented paradigm addresses each of these issues. A look at the object-oriented life cycle identifies the three traditional activities of analysis, design and implementation. Analysis is one of the most critical tasks in software development Unrecognized errors made early in the development process may cause widespread confusion in the later phases. In this study, a new methodology for object-oriented analysis is developed. The methodology is intended to provide an easier, smoother transition from analysis to design phase in the object-oriented software life cycle. Human readability and understandability are expected to be the most important features of the methodology.