Koroner arter hastalıklarında risk faktörleri
Coronery artery disease's of risk factors
  1. Tez No: 157281
  2. Yazar: NİLGÜN ÜÇÜNCÜ BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEFER AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
66- 7-ÖZET Çalışmamızda koroner arter hastalığı ile koroner arter hastalığı yapmada etkili olduğu bilinen risk faktörleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırma 2004 yılı Ocak-Aralık aylarında yapılmış bir vaka kontrol çalışmasıdır. Vaka grubu Gazi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi servisine 2003 yılında başvurup KAH tanısı almış 150 kişiden, kontrol grubu ise aynı hastanenin değişik kliniklerine başvurmuş ve KAH tanısı almamış 150 kişiden oluşmaktadır. Vaka ve kontrol grubundaki kişilerin dosyalan hastane arşivinden çıkarılmış ve Ek- 1 de gösterilen değerlendirme formu kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma verilerini değerlendirmede ki-kare önemlilik testi kullanılmış, rölatif riskleri (OR) hesaplanmış, lojistik regresyon analizleri yapılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre sigara alışkanlığı, diyabet, yüksek LDL, hipertansiyon risk faktörü olarak vaka grubunda anlamlı derecede etkili oldukları tespit edilmiştir.Aile öyküsü, yüksek kolesterol, düşük HDL de risk faktörü olarak etkili bulunmuştur.-67 Çalışmamıza göre şişmanlık, alkol alışkanlığı ve trigliserid yüksekliği tek başlarına etkili bir risk faktörü olmadıkları tespit edilmiştir. İncelenen kişilerde tıkalı damar sayısı ile belirlenen risk faktörleri kıyaslandığında diyabet, hipertansiyon yüksek kolesterol anlamlı derecede etkili bulunmuştur. Diğer risk faktörlerinden sigara ve alkol alışkanlığı,LDL, HDL, şişmanlık, yüksek trigliserid etkisiz bulunmuştur. Sonuç olarak çalışmamızda ; koroner arter hastalığı için sigara, diyabet, yüksek kolesterol ve LDL, düşük HDL, aile öyküsü, hipertansiyon risk faktörleri olduğunu, şişmanlık, yüksek trigliserid ve alkol alışkanlığının ise risk faktörü olarak tek başına etkili olmadıklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
-68- 8-SUMMARY In this study, It was aimed to find the relations between coronery artery disease and the factories of risk which known as made coronery artery disease. The study is a work of control of event which includes the year of 2004 from January to December. The group of event contain 150 people who having diagnosis to coronery artery disease and applying to the Hospital of Gazi' s the service of cardiovascular surgery in 2003, the group of control also contain 150 people who not having diagnosis to coronery artery disease and applying to the same hospital's diffirent clinicals. The files of individuals who being in the group of event and control were taken from the archive of hospital and they evaluated by using to form which referred in the appendix- 1. While It was evaulated to the datums of research, It was used to the test of ki-kare, estimated to the risks of rolative (OR) and made the analysis of logistic regrasion. In this study, A research was carried out on 1 50 people who diagnosised the illness coroner arter and 150 people not diagnosised illness of coroner arter with regard to risk factor. In the test group was determined that habit of smoke cigarette, diabetes, high LDL, hipperlension, being risk factors has a considerable affects on human.-69- Indeed, It is found out that story of family, high level cholesterol, miscarriage HDL, being risk factor effective as well. According to the results of the study; obesity, the habit of alcohol and the high level of trigliserid are not a risk factor on their own. When the number of plugged bloods was compared with the risk factors, it was seen that the risk factors“ diabetes, hippertension, the high level of cholesrerol and”had an effect on them noticeably. On the other hand, habit of smoke cigarette, habit of alcohol, LDL, the miscarriage HDL, obesity, the high level of trigliserid which are the other risk factors, were not effective. Consequently, in this research, it can be said that cigarette, diabetes, the high leve lof choresterol and LDL, miscarriage HDL, story of family, hippertension are risk factors, but obesity, the high level trigliserid and the habit of alchol also are not effective for the illness of coroner arter on their own.