Erken koroner arter hastalığının faktör XIII Val34Leu ve PAI-1 4G/5G genotipiyle ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between factor XIII Val34Leu and PAI-1 4G/5G in early coronary artery disease
  1. Tez No: 461144
  2. Yazar: ÖZGE ÖZALP YÜREĞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ÜMİT LÜLEYAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Koroner arter hastalığı, tüm dünyada ve gelişmiş ülkelerde mortalite ve morbiditenin önde gelen nedenlerinden biridir. Koroner arter hastalığı için bilinen konvansiyonel risk faktörlerinin yanı sıra, genetik risk faktörleri ilgi uyandıran bir çalışma alanıdır. Özellikle erken yaşta görülen koroner arter hastalıklarında genetik faktörlerin önemi daha da artmaktadır. Bu çalışmada 45 yaş altı koroner arter hastası olan 101 birey ve 100 koroner arter hastalığı olmayan bireyde Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu Erime Eğrisi Analizi yöntemi kullanılarak PAI-1 4G/5G ve Koagülasyon Faktör XIII Val34Leu polimorfizmi çalışması yapıldı. PAI-1 geni için 5G/5G genotipi kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. PAI-1 geni 5G/5G genotipinin erken koroner hastalığı için koruyucu faktör olabileceği düşünülmüştür. Yine 4G/5G genotipi için hasta ve kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ancak 4G/4G genotipinin erken koroner hastalıkla ilişkisi gösterilememiştir. Aynı şekilde Faktör XIII Val34Leu değişikliği hasta ve kontrol gruplarında benzer bulunmuştur. Dolayısıyla bu çalışmada, erken koroner arter hastalığında söz konusu genetik değişikliklerin rol oynadığına dair bir bulgu saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is one of the major factors of mortality and morbidity in all around the world including developed countries. Other than conventional well known risk factors, genetic factors constitute an important area of study for coronery artery disease. Impact of genetic factors on coronary artery disease especially for younger ages has a special importance. In this study, Real Time PCR melting curve analysis method was applied on PAI-1 4G/5G and Factor XIII Val34Leu polymorphisms to 101 patients with early coronary artery disease and 100 people who have not suffer from coronary artery disease under 45 years age. 5G/5G genotype control group were statistically significant for PAI-1 which means PAI-1 5G/5G genotype could be a protective factor for early coronary artery disease. 4G/5G genotype was also statistically valuable betweeen two groups. On the other hand any relationship has not been observed considering 4G/4G genotype with early coronary disease. Likewise Factor XIII Val34Leu changes were similar in patient and control groups. Hence in this study, we couldn't find an evidence for PAI-1 and Factor XIII Val34Leu for playing a role on early coronary artery disease