Soğukta koruma yöntemlerinin (kriyoprezervasyon) sperm parametrelerine ve spermatozoon ince yapısına etkileri
  1. Tez No: 157314
  2. Yazar: SİNAN ÖZKAVUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESRA ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Soğukta Koruma Yöntemlerinin (Kriyoprezervasyon) Sperm Parametrelerine ve Spermatozoon İnce Yapışma Etkileri Bu çalışmada sıvı azotta dondurulup-çözme işleminin sperm parametrelerine ve spermatozoon ince yapısına etkileri araştırıldı. Sağlıklı vericilerden mastürbasyon yöntemiyle alınan semen örnekleri likefaksiyon için 30 dakika inkübe edildikten sonra dondurma öncesi sayı ve hareketlilik Makler kamarasında, canlılık yüzdesi ise eozin- nigrozin boyasıyla değerlendirildi. Işık mikroskobu morfoloji değerlendirilmesi Papanicolaou boyasıyla“strict kriterler”esas alınarak yapıldı. Daha sonra alınan örnekler ikiye bölünüp bir kısmı geçirimli elektron mikroskopisi için tespit edildi, diğer kısmıysa sıvı azotta donduruldu. Bu işlem için semen örneği eşit hacimde soğuktan koruyan madde (kriyoprotektan) ile yavaşça karıştırıldı ve sıvı azot buharında dondurulduktan sonra sıvı azot içinde saklandı. Örnekler en az bir hafta sıvı azot içinde kaldıktan sonra oda sıcaklığında ve 37°C'deki su banyosunda çözüldü. Daha sonra soğukta koruyan maddenin uzaklaştırılması amacıyla spermatozoon yıkama medyumlarıyla santrifüj yöntemiyle yıkandı. Elde edilen çözülmüş semen örnekleri üzerinde dondurma öncesi yapılan ışık mikroskobu incelemeleri tekrarlandı ve elektron mikroskobu için tespit çözeltilerine kondu. Sperm parametreleri ve spermatozoon ince yapı morfoloj isindeki değişimler istatistiksel olarak Wilcoxon testi ve Spearman' in korelasyon testiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Cryopreservation On Sperm Parameters and Spermatozoon Ultrastructural Morphology In this study, the effects of freeze-thawing in liquid nitrogen on sperm parameters and spermatozoon morphology was investigated. After semen samples obtained from healthy subjects by masturbation were incubated for 30 minutes to liquefy, they were assesed for pre-freezing count and motility by Makler's chamber, whereas the viability was assesed by eosin-nigrosin stain. Light microscobic evaluation by Papanicolau stain was based on“strict criteria”. Thereafter half of each sample was fixed for transmission electron microscopy, while the rest was saved for cryopreservation. For cryopreservation an equal volume of cryoprotectant was added to sample dropwise with gentle swirling. This mixture was subjected to liquid nitrogen vapor before it was plugged into liquid nitrogen. Being kept in liquid nitrogen for at least one week, samples were thawed at room temperature and in 37°C waterbath followed by removal of any cryoprotectant traces, which was achieved by centrifugation of samples in sperm washing mediums. Thawed specimens were reassesed by light microscobe, and then fixed for electron microscobic studies. Sperm parameters and morphological changes in spermatozoa were evaluated statistically by Wilcoxon's test and Spearman's correlation test.