Testiste spermatogenik hücrelerde BI integrinler ve fibronektin dağılımı
The distribution of BI integrin and fibronection in spermatogenic cells in testes
- Tez No: 157315
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
109 VII. ÖZET Hücreler arası etkileşime aracılık eden fibronektin, hücredışı matriksin önemli bir bağlayıcı bileşenidir. Fibronektin, reseptörü olan pi integrinlerle etkileşerek hücre adhezyonu, hücre göçü ve çoğalması gibi yaşamsal olaylara katılırlar. Bu çalışmada çeşitli gelişim dönemlerindeki testis dokularında fibronektin ve laminin reseptörü olan (31 integrin dağılımı immünohistokimyasal yöntemlerle ışık mikroskobu düzeyinde incelendi. Fibronektin tutulumunun en belirgin izlendiği alanların peritübüler alan, bazal membran ve myoid hücre katmanı olduğunu ve bu tutulumun ileri evrelerde daha da belirginleştiğini izledik. Ayrıca erişkin döneme değin seminifer epitelde hiç tutulum olmadığım, erişkinde de seminifer epitel hücre katmanlarında hücreler çevresinde ortadan zayıfa değişen fibronektin tutulumu olduğunu gördük. pi integrin tutulumunun ise, özellikle gelişimin ileri evrelerinde, peritübüler dokuda ve tüp duvarındaki hücrelerden özellikle spermatogonyumlarda sitoplazmik ve zar düzeyinde, son derece yaygın ve kuvvetli olduğu belirlendi. Bu bulguların ışığında, testiste fibronektinin hücre-hücre etkileşiminden çok hücre-bazal membran ve bazal membran-interstisyel doku etkileşiminde işlevsel olduğu; pi integrinin ise daha çok hücre-hücre etkileşiminde ve dolayısıyla spermatogeneziste etkin olabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
110 VIII. SUMMARY Fibronectin takes place in cell-cell interaction and is an important connective component of extracellular matrix. Fibronectin interacts with its receptor, pi integrin, and takes place in cell adhesion, migration and proliferation. In this study, we examined the distribution of fibronectin and pi integrin of testis tissues in different developmental stages with immunohistochemical methods. The best fibronectin reactions occured in peritubular area, basal membrane and myoid cell layer and these reactions became more apparent in later stages. Besides we observed that there was no reaction in seminiferous tubule epithelium till adult stage. In adult rat testis tissue, fibronectin immune staining was mild to weak in cell layers of seminiferous epithelium. pi integrin immune staining was diffusely strong in peritubular tissue and spermatogonia from seminiferous epithelium. Reaction was restricted to cytoplasm and membranes of the germinal cells. As a result, we can conclude that fibronectin in testis is more functional in cell-basal membrane and basal membrane-interstitial tissue interaction than cell- cell interaction; and pi integrin is essential in cell-cell interaction and spermatogenesis.