Koroner by-pass ameliyatı sırasında oluşan miyokard hasarının erken tesbitinde heart fatty acid binding protein'in rolü
The role of the heart fatty acid binding protein in early detection of myocardial injury during coronary by-pass surgery
- Tez No: 157344
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR SITKI CEBECİ, PROF.DR. ERGÜN DEMİRALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
VI- ÖZET Kardiyak cerrahi esnasında oluşan miyokardiyal iskemi ve reperfüzyona bağlı kalpte yapısal ve fonksiyonel değişiklikler oluşmakta ve bunun sonucunda injüriye uğrayan kardiyomiyositlerden protein salınımı olmaktadır, Kardiyak cerrahi esnasında oluşan miyokard hasarı ile bu hasara bağlı olarak kana salman miyokardiyal belirteçlerin saptanması arasında geçen süre tedavinin planlanması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, H-FABP'nin koroner by-pass ameliyatı esnasmda oluşan miyokard hasarım CK-MB ve Tn-I'ya göre daha erken gösterip göstermediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma 20'si erkek 7'si kadın, ortalama yaşlan 62,25 ± 11 ( 34-78) olan ve koroner by-pass ameliyatı yapılan 27 hastada yapılmıştır. Hastaların %55,5'inde H-FABP serum konsantrasyonu aort kros klempinin kaldırılmasından 1 saat sonra pik düzeyine ulaşırken, bu süre içinde CK-MB sadece hastaların % 22,2'sinde, Tnl ise %25,9'unda pik'e ulaşmıştır. Aort klempi kaldırılmasından 1 saat sonra H-FABP'nin pik yaptığı hasta sayısı ile CK-MB 'nin pik yaptığı hasta sayısı arasındaki fark istatistik olarak anlamlıdır (p=0.004). Aynı ilişki H-FABP ve Tnl açısından da incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı buılunmuştur (p=0.008).
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Myocardial ischemia and reperfiision during cardiac surgery results in functional and structural changes and ultimately protein release from injured cardiomyocytes. The time delay between the operative damage and the detection of a measurabl amount of protein in periferal blood is a major concern for management of the therapy. İn this study we aimed to determine value of H-FABP in earlier detection of myocardial damage during CABG in comparison to CK-MB and Tn-I. 27 patient (7 female, 20 male, mean age:62,25±ll) having CABG were included in the study. While H-FABP reaches its peak serum level at first hour after declemping of aort at 55,5 % of the patient, in this time period CK-MB and Tnl reached peak level only %22,2 and %25,9 of the patient, respectively. Differences between number of the patient that reaches its peak serum level of HFABP and CK-MB at one hour later following declemping were found statistically significant. (p=0,004) Same relationship between HFABP and cTnl were founded also statistically significant. (p=0.008) Moderate-high correlation was detected between HFABP, CKMB and cTnl peak serum levels at first 24 hour period following CABG.