Östrojenden yoksun ve zengin diyet uygulamasında testis ince yapısı
Ultrastructure of testes in estrogen-free and estrogen-rich diet
  1. Tez No: 157343
  2. Yazar: KUBİLAY VİCDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
-84- VII. ÖZET Östrojen erkeklerde üreme sisteminin normal gelişimi için gerekli olmakla birlikte olumsuz etkilere de sahiptir. Çevrede ya da diyette bulunan östroj enler erkeklerde üreme sistemini ve genel sağlığı etkileyebilir. Bir çok bitkide bulunan ve östrojen benzeri etkinliğe sahip olan fitoöstroj enler bu nedenle son yıllarda bir çok bilimsel çalışmada dikkati çekmektedir. Bu çalışmanın amacı değişik yoğunluklarda fitoöstroj en içeren diyetin başlıca testis olmak üzere erkek üreme sistemi histolojisi üzerindeki etkilerini elektron mikroskop düzeyinde araştırmaktır. Çalışmamızda 18 adet yirmibir günlük Swiss Albino cinsi erkek fare kullanıldı ve doğum sonrası 21. günde fareler sütten kesilir kesilmez altışarlı üç gruba ayrıldı. Üç gruptaki fareler 6 hafta süreyle hiç fitoöstrojen içermeyen diyet (Fito-0 grubu), standart fare diyetine benzer şekilde 500p.g/g fitoöstrojen içeren diyet (Fito-500 ya da kontrol grubu) ve 1000 p.g/g fitoöstrojen içeren diyet (Fito- 1000 ya da Fito-zengin grubu) olarak üç ayrı diyetle beslendiler. 63 günün sonunda cinsel olgunluklarım tamamlayan fareler anestezi altında açılarak perfüzyon fiksasyon yöntemi ile tespit edildiler ve testisleri çıkarılarak elektron mikroskobu ile incelenmek üzere hazırlandılar. Çalışmamızda fitoöstroj enden zengin beslenme, istatistiki olarak anlamlı bir fark yaratmamakla birlikte erkek farelerde vücut ağırlığında azalmaya neden oldu. Fitoöstrojen içermeyen, kontrol ve yüksek doz fitoöstrojen içeren diyetle beslenen erkek farelerde gerek testis, epididimis, prostat gibi genital organlarda ve gerekse diğer karın içi organlarda gözle görülür herhangi bir makroskobik-85- anomaliye rastlanmadı. Fito 0 grubunda seminifer tübül yapısı, spermatogenetik hücreler, Sertoli hücreleri ve Leydig hücrelerinde ve diğer interstisyel yapılarda yan ince ve ince kesit düzeyinde herhangi bir anormallik gözlenmedi. Diyetteki fitoöstrojen içeriğinin artması spermatogenetik hücreler, Sertoli hücreleri, Leydig hücreleri ve interstisyel bölgede doza bağlı bir seri değişikliğe neden oldu. Fito 500 grubunda fito 0 grubuna göre lümene yakın hücrelerde artmış apoptozis ve interstisyel bölgede ödem saptandı. Fito 1000 grubunda gözlenen değişiklikler çok daha belirgin olup bunlar, seminifer tüplerde Sertoli hücreleri ve özellikle spermatitlerde yaygm apoptozis, germ hücrelerinde olgunlaşmanın hızlanması, interstisyel bölgede artmış ödem, hyalin benzeri madde birikimi ve Leydig hücrelerindeki lipit birikimiydi. Sonuç olarak diyetle yüksek miktarda fitoöstrojen alınmasına koşut testislerde görülen bu histolojik değişiklikler erkek farelerde infertiliteye neden olabilir. Ayrıca, östrojenin etkilerinin araştırıldığı hayvan çalışmalarında diyetteki fitoöstrojen miktarının çalışma sonuçlarım etkileyebileceği gerçeği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
-86- VIII. SUMMARY Estrogen has an essential role for the normal development of male reproductive system, but it also has detrimental effects. Estrogens found in the environment and diet can effect the male reproductive system and general health. Phytoestrogens found in many plants and which have estrogen-like properties have a great deal of scientific investigative attention in recent years. The purpose of this study is to examine the effects of diets containing phytoestrogens in various concentrations on male reproductive system histology, primarily on testes, using electron microscope. This experiment used eighteen 3-week-old male Swiss Albino mice. After weaning at postnatal day 21, these 18 mice were separated into three groups, each including 6 mice. Mice in these three groups were fed by three different diets ; a phytoestrogen free diet (Phyto 0 group), a diet containing 500p.g/g phytoestrogen (Phyto 500 or control group) similar to standard diet or a diet containing 1000(j.g/g phytoestrogen (Phyto 1000 or Phyto-rich group) for 6 weeks. When they completed their sexual maturity on day 63, all mice were sacrificed under anesthesia. Perfusion and fixation method were applied and extracted testes were prepared for investigation by electron microscopy. Feeding by phytoestrogen-rich diet caused a decrease in the body weight of male mice in our study, but this was not statistically significant. No macroscobic abnormality was detected both in genital organs like testes, epididymis, prostate and also in other abdominal organs of mice fed by all three diets. Fito 0 group showed no histological abnormalities in seminiferous tubules,-87- speraıatogenetic cells, Sertoli and Leydig cells and in other interstitial structures. The increasing amount of phytoestrogen in diet caused a series of changes in seminiferous tubules, spermatogenetic cells, Sertoli and Leydig cells and in other interstitial structures in a dose dependent manner. Increased apoptosis in the cells nearby seminiferous lumen and edema in the interstitial area were detected in Phyto 500 group compared to Phyto 0 group. The changes observed in Phyto 1000 group were even more obvious and these included widespread apoptosis in Sertoli cells and particularly in spermatids, acceleration of maturation in germ cells, increased edema in interstitial area, deposition of hyaline-like substance and increased lipid deposition in Leydig cells. In conclusion, these histological changes observed in the testes in this study can cause infertility as a result of increased dietary phytoestrogen intake. Furthermore, it should be kept in mind that the amount of the dietary phytoestrogen may affect the study results in the animal studies investigating the effects of estrogen.