Diyabetik hastalarda koroner kollateral gelişiminin kantitatif tayini
- Tez No: 157353
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET AMAÇ: Aterosklerotik kalp hastalığı nedeniyle koroner arterin total veya totale yakın oklüzyonunun ardından, iskemik miyokardın perfîizyonu, koroner kollateraller tarafından sağlanmaktadır. İyi gelişmiş kollateraller sayesinde, akut MI sırasında infarkt alanı sınırlanır, ventrikül fibrilasyonu, sol ventrikül anavrizması ve kalp yetmezliği gelişimi, koroner mortalite ve morbidite azalmaktadır. Diyabetik hastalarda koroner kollateral gelişiminin az olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada; diyabetik hastalarda koroner kollateral dolaşımın intrakoroner basınç ölçümü ile kantitatif olarak elde edilmesi ve bunun bir kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM : Çalışmaya, koroner arter hastalığı olan ve PTCA yapılacak olan 10 diyabetik ve 4 diyabetik olmayan toplam 14 hasta alındı. Tüm hastalara koroner anjiografi yapıldı. Koroner anjiografi sonrasında, intrakoroner basınç ölçen tel (pressure wire) kullanılarak; bazal, adenozin hiperemisi altında FAR ve balon oklüzyonu sırasında KAİ (lezyon distalindeki basınç / aort basıncı) ölçümü yapıldı. BULGULAR : Diyabetik ve diyabetik olmayan gruplar arasında; risk faktörlerine( cinsiyet, hipertansiyon sigara, aile hikayesi, lipid profili) göre; tutulan damar sayısı, damar yüzdesi ve hangi damarın tutulduğuna göre; sigara, hipertansiyon, hipertrigliseridemi ve hiperkolesteroleminin KAİ üzerine etkisi ve bazal, adenozin hiperemisi altında ve balon oklüzyonu sırasında alınan değerler karşılaştırıldı. Diyabetik hastalarda; erkek cinsiyet ve hipertansiyon varlığı sık iken, aile hikayesi mevcut değildi. Sigara içen grupta KAİ anlamlı olarak düşük saptandı. Her iki grupta HDL ve LDL düzeyleri benzer iken, trigliserid düzeyleri diyabetiklerde yüksekti. Hiperkolesterolemisi ve trigliserid yüksekliği ile KAİ arasında ilişki saptanmadı. 35Diyabetik hastalarda çok damar tutulumu daha yüksek oranda saptanırken, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Diyabetik hastalarda; balon oklüzyonu sırasında alınan distal, aort ve KAİ yüksek bulunmuş ancak bu değerler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. SONUÇ: Çalışmamızda, diyabetik hastalarda kollateral damar açılımının diyabetik olmayan hastalardan farklı olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND Coronary collateral circulation maintains the perfusion of the ischemic myocardium after total or near total occlusion of a coronary artery. A well developed coronary circulation prevents the expansion of the jeopardized myocardium during acute myocardial infarction, decreases the risk of developing ventricular fibrillation, left ventricular aneurysms and congestive heart failure. Cardiovascular mortality and morbidity decreases by good collateral circulation. There are studies demonstrating the impaired collateral formation in diabetic patients. In this study we aimed to quantify the coronary collateral circulation in diabetic patients by intracoronary pressure wire measurements and compare these values by a non- diabetic control group. MATERIAL AND METHOD 14 patients with coronary artery disease, 10 diabetic and 4 non-diabetic, who are planned to undergo percutaneous coronary intervention were included in the study. Coronary angiographies were performed in all patients. After coronary angiogram pressure wire was used to measure fractional flow reserve (FFR) at baseline and after adenosine hyperemia and collateral flow index (CFI) (pressure distal to the lesion/ aortic pressure) during balloon occlusion. RESULTS The measurements at baseline, after adenosine hyperemia and during balloon occlusion were compared between the diabetic and non-diabetic groups. Different variables as risk factors for coronary atherosclerosis (gender, hypertension, family history, smoking and hyperlipidemia), the number of coronary arteries involved, the percentage of diameter stenosis, which coronary artery is involved and the effects of smoking, hypertension, hypertriglyceridemia and hypercholesterolemia on CFI were also compared. The number of male patiens and the prevelance of hypertension were more in the diabetic patients whereas family history was less prevalent. Collateral flow indexes were significantly 37lower in the smokers. The HDL and LDL levels were similar between the diabetic and non- diabetic patients whereas triglyceride levels were higher in the diabetics. High cholesterol and triglyceride levels were not related to the CFI's. Multivessel disease was more prevalent in the diabetic patients but this was not statistically significant. The measurements of aorta and collateral flow indexes during balloon occlusion were higher in diabetic patients but these values were not statistically significant. CONCLUSION This study demonstrated that collateral recruitment was not different between diabetic and non-diabetic patients.