Total koroner arter tıkanıklığı olan diyabetik olmayan hastalarda insülin direncinin koroner kollateral gelişimi üzerine etkisi
Insulin resistance effects on coronary artery collateral development in non diabetic patients with totaly coronary artery occlusion
- Tez No: 242783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT MERİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tip 2 Diabetes mellitus'un koroner kollateral dolaşımı üzerine olumsuz etkisi olduğu bilinmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda Tip 2 Diabetes mellitüs gelişmeden önce insülin direnci varlığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada insülin direncinin total koroner arter tıkanıklığı olan diyabetik olmayan hastalarda koroner kollateral gelişimi üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. İnsan kalbinde kollaterallerin gelişmesi temel olarak arteriyojenik ve anjiyojenik tip adaptasyonların birlikte oluşması ile meydana gelmektedir. Kollateral dolaşım, kollateral damarlarda kalbin ihtiyacını karşılayacak kan akımının sağlanmasında yetersizlik olduğu durumlarda devreye giren ve ihtiyacı karşılayan potansiyel alternatif bir kaynak olması açısından önemlidir.Çalışmaya yalnızca tek koroner arterinde total tıkanıklık bulunan 40 hasta (ortalama yaş 61.65 ± 8.99 ) alındı. Kollateral gelişimin sınıflaması Rentrop sınıflamasına göre yapıldı. İnsülin direnci düzeyleri HOMA metoduyla ölçüldü. Kötü kollaterali olan hastalarda (n:20, Rentrop sınıf 0 ve 1) insülin direnci düzeyleri, iyi kollaterali olan hastalara göre (n:20, Rentrop sınıf 2 ve 3) anlamlı derecede daha yüksek bulundu (3.40 ± 3.45'e karşın 1.20 ± 1.35) (p değeri 0.001).Bu çalışma insülin direnci varlığının, total koroner arter tıkanıklığı olan diyabetik olmayan hastalarda koroner kollateral gelişimi üzerine olumsuz etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus is known to have negative effects on coronary collateral circulation. In previous studies before developing Type 2 Diabetes mellitus have been identified the presence of insulin resistance.The purpose of this study was to investigate the effects of insulin resistance on development of coronary collateral circulation in non diabetic patients with totaly coronary artery occlusion. In the human heart, a mixed arteriogenic/angiogenic type adaptation is an essential step in the development of collaterals. Collateral circulation potentially offers an important alternative source of blood supply when the coronary vessel fails to provide sufficient blood.In this study 40 patient (mean age 61.65 ± 8.99) of pure single coronary artery with totaly occlusion were studied. Development of coronary collaterals was classified by Rentrop?s method. Insulin levels were measured with HOMA-IR method. The level of insulin resistance in the group with poorly developed collaterals (n:20, Rentrop class 0 and 1) was significantly higher than that in the group with well developed collaterals (n:20, Rentrop class 2 and 3) of the patients (3.40 ± 3.45 vs. 1.20 ± 1.35)(p:0.001).This study demonstrate that the presence of insulin resistance in non diabetic patients with total coronary artery occlusion on coronary collateral development was found to have a negative effect.