İskemik kardiyomiyopatide 24 saatlik glikoz-insülin-potasyum infüzyonunun viablite üzerine etkisinin dobutamin stres ekokardiyografi ve miyokard perfüzyon sintigrafisi ile araştırılması
- Tez No: 157352
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZ KARADEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
8.0ZET İskemik kardiyomyopatili hastalarda, miyokardiyal fîbrozis ve iskemik fakat viabl miyokardiyum arasındaki fark klinik öneme sahiptir. Hibeme ve stunning miyokardiyum irrevesibl miyokardiyum (nekroz ve skar) ile karşılaştırıldığında pozitif inotropik bir rezerve sahiptir. Viablitenin kanıtı, revaskülarizasyondan soma LV fonksiyonunun düzelmesiyle gösterilmiştir. Düşük doz dobutamin stres ekokardiyografi ve Tc-99m sestamibi ile miyokard perfüzyon sintigrafi'si miyokardiyal viabiliteyi değerlendirmek için çok sık kullanılan iki metoddur. Glikoz-insülin-potasyum solüsyonu ile iskemik bölgelerin kontraksiyonunun arttırıldığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Glikoz, iskemi ve reperfüzyon sırasında miyokard için tercih edilen enerji kaynağıdır. GİK solüsyonu, iskeminin deneysel modellerinde ve klinik çalışmalarında iskemik hasan sınırlandırmıştır. Glikoz tutulumu ve glikolitik ATP üretimi özellikle düşük koroner kan akımlı kalpte doku viablitesini saptamada önemlidir. GİK infüzyonunun yararlı etkileri kardiyak cerrahi sırasında ve miyokard infarktüsünün akut fazmdaki hastalarda kanıtlanmıştır. Bu çalışmadaki amacımız, iskemik kardiyomiyopatili hastalarda miyokardiyal viablitenin saptanmasında 24 saatlik GİK infüzyonu sonrası ekokardiyografi ve düşük doz dobutamin stres ekokardiyografiyi karşılaştırmak ve uzun süreli GİK infüzyonu ile sağ ve sol ventrikül diyastolik ve sistolik fonksiyonlardaki düzelmeyi göstermekti. Çalışmaya 2003 yılı içinde kardiyoloji kliniğimize başvuran 9'u erkek, 5 'i kadın toplam 14 hasta alındı. Hastaların tümünün EF'u
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Differences between myocardial fibrosis and ischemic, but viable myocardium have clinical importance. Opposite of irreversible myocardium (necrosis and scarring), hibernating and stunning have positive inotropic reserve. Evidence of viablity was shown that LV functions improving after revascularization. Low dose dobutemine stress echocardiography and myocardial perfusion sinography with Tc-99m sestamibi are commonly used technique to assess myocardial viablity. increasing of contraction in ischemic area was shown in some trials due to use of Glucose-Insulin-Potassium solution. Glucose is preferred by myocardium throughout ischemia. Solution of GIK diminished ischemia in experimental and clinical trials. Glucose uptake and production of glycolytic ATP are important to detect tissue viablity especially in heart that has low coronary blood flow. Usefulness of GIK infusion has been shown in cardiac surgery and acute phase of myocardial infarction. Our aim in this trial, first of all is to compare echocardiography after 24 hour GIK infusion and low dose dobutamine stress echocardiography and the second to show improving of systolic and diastolic functions in both ventricules after long time GIK infusion. Total 14 patients (9 men and 5 women) were enrolled in this trial throughout 2003. All of patients has low EF (